04.05.2016

Star Wars İçin 10 Unutulmaz An

George Lucas’ın Star Wars’u on yıl içinde öyle bir değişti ki, ilk etapta üçlük bir seri aradan birkaç yıl sonra bağlantı kuracak olan yeni bir üçlü ile birleşerek hayranlarıyla buluştu. Şimdilerde ise Star Wars hayranları yaklaşmakta olan vizyon için gün sayıyor: “Star Wars: The Force Awakens”. Yeni filmin bu altı filmlik fantastik seride nerede olacağı bilinmez ama serinin yıllar içinde eskimeyen ve unutulmaz anları on maddede aşağıda.

Çeviri: Zekican Sarısoy

10- “Bu Bir Tuzak!”

Kült bir figür Admiral Ackbar. Bu durum ise büyük oranda “Return of the Jedi”ın üçüncü yasasındaki tek bir maddeden ortaya çıkmakta. Uzay istasyonundaki malum mücadelelerden birinde isyancılar ise kurnaz bir aldatmacanın ortasında kalır. Ackbar bunu fark ettiğinde her şey için çok geçtir. Sandalyesinde hızla döner ve seslenir: “Bu bir tuzak!”

9- Anakin, Obi-Wan Kenobi’ye Karşı

Yeni film yaklaşırken görmeyi ümit ettiğimiz bir sahne var: Volkan gezegen Mustafar’da Anakin Skywalker ve Obi-Wan Kenobi karşılaşması. Başlangıcı büyük ölçüde korkunç olan bu sahnede Anakin’i içine girdiği karanlık taraftan çıkartacak olan ise akıl hocası ve aynı zamanda eski arkadaşı Obi-Wan’dır. İşin içinde trajedi ile gözyaşı tarafı fazlaca olsa da bu durum üçlemede hepimizin sevdiği ve bildiği bir şeye de ön ayak oldu. Kastettiğimiz bu çatışmanın içinde Star Wars için bir o kadar muhteşem ve unutulmaz dönüm noktalarından biri.

8- Alderaan’ın Yıkımı

Büyük Moff Tarkin (Peter Cushing), acımasız silahı Death Star’ı bu kez Princess Leia’nın evi olan Alderaan gezegenine yönlendirir. Hayati öneme sahip bilgiler elde etmeye yönelirken yarıda kalan yakalanma sürecinde  prenses, kanarya gibi şarkıda söylese Tarkin, istediğini alır ve Alderaan imha edilir.

7- Star Wars: Açılış Sekansı

Yıldızların arasındayız. Kamera çöl gezegen Tatooine’un üzerindeki iki ayın arasında yatar. John Williams’ın muhteşem Wagner yorumu. Lazerler küçük ve hızlı bir uzay aracına ateş ederler. Aniden bir uzay gemisi sağ taraftan belirir. Bahsini geçirdiğimiz uzay gemisi ise oldukça büyük! Ve kesinlikle sinema evreninde yapılmış en heyecan verici açılış sahnelerinden biri. Doğrudan kendimizi aksiyon ve öykünün içinde buluruz.

6- Mos Eisley Cantina

Bu kadar muhteşem şeyi içinde barındıran Cantina’nın neresinden başlamalı? Luke’un ızgarası mı, yoksa Obi-Wan ile mors görünümlünün ilişkisi mi? Çılgın yaratıklara house band ve uzay cazı eşliğinde ortak olmak mı? Bu fantastik mekânda birde tartışmasız dünyanın en mükemmel film karakteri Han Solo boy gösteriyor.