20.06.2018

Tatil Denilince Akla Gelen Unutulmaz Filmler

Tatilde Kabus: The Comfort of Strangers (1990)

Güntaç BENGİSU

1946 doğumlu Paul Schrader, yönetmenden çok senarist kimliğiyle sinema dünyasında tanınan bir simadır. 1974 yılında usta senarist Robert Towne’la birlikte Yakuza (1974, Sydney Pollack) filminin senaryosunu yazarak Holywood’a adım atan Schrader, Taxi Driver, Raging Bull, The Last Temptation of Christ ve Bringing out the Dead filmlerinde Scorsese’yle senarist/yönetmen işbirliğinde öne çıkmıştı.

Schrader’in gerek başka yönetmenlerle çalışmalarında yazdığı senaryolar, gerekse kendi yönettiği filmlerdeki öyküler, genellikle önemli edebiyat uyarlamalarıydı. Yine kendisinin en önemli filmlerinden: ‘Mishima: A Life in Four Chapters’ Japon Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Yukio Mishima’ya bir saygı duruşu niteliğindeydi. (Mishima’nın intiharının ardından, yakın arkadaşı Yasunari Kawabata da intihar etmiş ve Japon Edebiyatı, iki büyük ustasını art arda toprağa vererek ciddi bir yara almıştı)

Schrader’in filmografisinin en kült işlerinden olan The Comfort of Strangers, günümüzün en önemli yazarlarından İngiliz Ian McEwan’ın (Kefaret, Sonsuz Aşk, Amsterdam’da Düello ve Beton Bahçe gibi kült romanların yazarı) ülkemizde de yayımlanan romanı Yabancı Kucak’tan uyarlanmıştır. Yabancı Kucak, yazarın bilindik karanlık tarzında ve tedirgin edici ve huzursuz bir kitaptı, film de yine kitaba sadık bir uyarlama kabul edilebilir.

İzleyiciyi İçine Alan Ürpertici Yapı

Film, bir İngiliz çiftin, tatillerini geçirmek üzere geldikleri Venedik’te açılır. Aralarında ciddi sorunlar olsa da tek iletişim kaynakları ve ortak noktaları gibi görünen cinsellikle, ilişkilerini bir dargın bir barışık sürdürmektedir çiftimiz. Oldukça sakin ve durgun biçimde çiftle birlikte Venedik sokaklarını arşınlarız, derken uzaktan şık beyaz bir takım elbise giymiş, tekinsiz bir adamı fark ederiz. Çevrede herkesçe tanınan bu esrarengiz adam, eşiyle birlikte çifti evine davet eder. McEwan’ın takıntılı sosyopat karakterlerine alışkın olanların tahmin edeceği gibi, çiftin tatili, bu esrarengiz çiftle tanıştıktan sonra yavaş yavaş bir kabusa doğru yol alacaktır.

Mekân kullanımının da oldukça başarılı olduğu film, gitgide artan tekinsiz atmosferi, izleyiciyi içine alan ürpertici yapısı ve yine insanüstü performans sergilediği rollerinden birinde daha Christopher Walken’la, unutulmazlar arasında yerini almıştır.