20.06.2018

Tatil Denilince Akla Gelen Unutulmaz Filmler

Tatilde Büyümek: The Way Way Back (2013)       

Ozancan DEMİRIŞIK

“The Descendants/Senden Bana Kalan” filminin senaryosuyla Akademi ödülüne layık görülen oyuncu-senarist ikili Jim Rash (kendisini Community dizisinin Dekan Pelton’ı olarak tanıyor olabilirsiniz) ve Nat Faxon’ın (şu sıralar Married dizisinin başrol oyuncularından) hem yazıp hem yönettiği ilk uzun metrajlı sinema filmi olan “The Way Way Back”, sımsıcak bir büyüme öyküsü anlatan şenlikli bir tatil filmi. Ülkemizde maalesef vizyon şansı bulamayan filmin DVD’sini yurt dışından temin etmeniz mümkün.

Boşanmış annesiyle (Tony Collette) onun yeni sevgilisi Trent’in (Steve Carrell) yazlık evine tatil yapmak üzere giden başkarakterimiz Duncan (Liam Jones), ortamdan ve Trent’in kaprislerinden bunalıp gündüzlerini bisikletiyle gezinerek geçirmeye başlayınca çeşitli tesadüfler sonucu kendini Water Wizz adında bir su parkında çalışırken bulur. Sam Rockwell’in büyük bir başarıyla canlandırdığı uçarı Owen’ın da katkısıyla, kendini uzun zamandır hiçbir yere ait hissedemeyen Duncan sonunda bir yuvaya kavuşmuş olur. Yaz tatilini annesi ve huysuz sevgilisinin gözetimi altında oradan oraya gönülsüzce savrularak geçireceğini zanneden Duncan’a böylece bambaşka bir dünyanın kapıları açılmış olur. Hoşlanmaktan kendini alamadığı komşu kızı Susanna (AnnaSophia Robb) da bu dünyaya dahildir.

Buruk Bir Tebessümle Maziyi Hatırlamak

“The Way Way Back” çok da yenilikçi, risk üzerine risk alan bir film sayılmaz, fakat Rash ve Faxon ne yaptıklarının gayet farkındalar; belli ki sevdikleri coming-of-age geleneğine kendi imzalarını atmak istemişler ve mütevazı ama ayakları da gayet yere basan bir sonuç çıkmış ortaya. Dürüstlüğünden ve samimiyetinden güç alan, iç ısıtan filmlerden “The Way Way Back”; ya sıcaklardan kendinizi kaybettiğiniz ya da aniden kopan bir fırtınayla neye uğradığınızı şaşırdığınız şu yaz mevsiminde tercihen limonata veya kahve eşliğinde izleyip mutlu olabileceğiniz bir film.

Filmin oyunculuk yönünden de hiçbir eksiği yok. Yan rollerdeki Allison Janney ve Rob Corddry bile kısıtlı ekran sürelerine karşın parlamayı başarıyorlar. Başkarakter Duncan’a hayat veren Liam James bilindik ama usturuplu bir ‘çekingen delikanlı’ performansı sergilerken, Steve Carrell onu pek görmeye alışık olmadığımız ‘aşağılık herif’ rolündeki maharetiyle bizi şaşırtıyor. Sam Rockwell ise her zamanki gibi, zaten ilginç olmaya müsait bir rolü güzelce köpürtüyor.

“The Way Way Back” büyüme öykülerinin insanı her zaman etkileyen, buruk bir tebessümle maziyi hatırlatan cazibesine hayır diyemeyenlerin filmi. İnsanın ayaklarını yerden kesen bir sinema deneyimi sunmuyor belki ama hayatın cilve ve debdebelerine henüz kendini bulamamış bir gencin gözünden bakmak isteyenler için ideal.