24.08.2022

Tom Cruise’un Mission Impossible Serisindeki En Tehlikeli Görevleri

Esma AKALIN

Mission: Impossible Serisi ve Tom Cruise’un En Tehlikeli Görevleri

Tom Cruise genelde dublör kullanmamasıyla bilinen bir aktör ve bu bazen sahne çekimlerinde yaralandığı anlamına geliyor. Örneğin Görevimiz Tehlike 6’nın çekimlerinde iki bina arasında atlamaya çalışırken bileğin burkmuştu. Görevimiz Tehlike: Yansımalar 27 Temmuz’da vizyona girmeden hemen önce Cruise’un klasik seri boyunca çektiği en tehlikeli sahnelerin listesini yaptık.

1. Uçağın Kenarından Asılma Sahnesi- Mission: Impossible – Rogue Nation

Bu sahneyi ünlü aktör “şüphesiz şimdiye dek yaptığım en tehlikeli şey” olarak tanımlıyor. Serinin beşinci filminin açılış sahnesi olarak karşımıza çıkan bu bölüm yönetmen McQuarrie’nin aktardığına göre aslında bir şaka olarak ortaya çıkmış ama sonradan iş ciddileşmiş. Cruise sahneyi çekerken kadrajda kalmakla ilgili de epey endişelendiğini söylüyor.

2. Nefes Tutma Sahnesi – Mission: Impossible – Rogue Nation

Tom Cruise, bu sahne için filmdeki partneri Rebecca Ferguson ile beraber özel olarak eğitim aldı ve sonunda nefesini 6 dakikadan daha uzun süre tutmayı başardı.

3. Dünyanın En Yüksek Binasına Tırmanma Sahnesi- Mission: Impossible – Ghost Protocol

Serinin dördüncü filminde aktörün Dubai’de bulunan dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’ya tırmanması gerekti. Filmin dublaj koordinatörü Gregg Smrz, Cruise 828 metre yüksekte bir iple Burj Khalifa’ya bağlıyken “muhtemelen on yıl yaşlandım” diyerek endişesini dile getirmişti.

4. “Nerdeyse” Gözden Bıçaklanma Sahnesi- Mission Impossible 2

Bu sahnenin çekimleri için Tom Cruise ve karşısındaki oyuncu Dougray Scott arasında müthiş bir güven olmalıydı çünkü Scott’ın bir bıçakla Cruise’a saldırması ve gözüne bir çeyrek santimetrelik mesafe kala durabilmesi gerekiyordu. Cruise bu sahnenin olabilecek en gerçekçi şekilde çekilmesini istediği için dublör kullanmadı ve her şey ince detaylara kadar ölçülerek hiçbir hasar oluşmadan sahnenin çekimleri tamamlandı.

5. Helikopter Uçurma Sahnesi- Mission: Impossible – Fallout

Ünlü oyuncunun bu kez kendi başına bir helikopter uçurması ve aynı zamanda kamerayı kontrol etmesi gerekiyordu. Havada on üç farklı helikopter varken bunu yapmak da işi daha tehlikeli kılıyordu. Ne var ki, Ethan Hunt bir çizik bile almadan bunun da üstesinden geldi.

6. Londra’da Binalar Arasında Atlama Sahnesi-Mission: Impossible – Fallout

Cruise bu sahnede gerçekten de yaralandı. Binalar arasında atlarken bileğini kırdı ve çekimlere o iyileşene kadar ara verildi.

7. CIA’e Sızma Sahnesi- Mission: Impossible

Serinin ilk filminde yıldızın CIA’e sızdığı sahnede tüm çekim boyunca tek bir pozisyonda durmak zorunda kaldı ve düşüp ölmesini engellemek için bir zırh giyiyordu.


8. Serbest Atlayış Sahnesi- Mission: Impossible – Fallout

Cruise bu sahne için askeri hava aracından atlayıp paraşütü açılıncıya kadar 25.000 fit boyunca düştü. Böylece, “yüksek irtifa düşük açık atlama” adıyla bilinen bu atlayışı kamera karşısında ilk gerçekleştiren aktör oldu.


9. Kayalığa Tırmanış Sahnesi- Mission: Impossible 2

Utah’da Dead Horse Point Eyalet Parkı olarak adlandırılan uçurumlarda çekilen bu sahneyi hiçbir güvenlik ipine bağlı olmadan yalnızca zırh giyerek canlandırdı ünlü aktör. Bunun sonucunda da omzundaki kaslardan biri yırtıldı.

Kaynak: realclearlife