27.06.2018

Tony Leung: Değeri Anlaşılmamış Usta Bir Oyuncu

Tony Leung: Değeri Anlaşılmamış Usta Bir Oyuncu

Gelmiş geçmiş en iyi oyuncu listeleri yapıldığında ya da günümüz akörleri sıralandığında Pacino, De Niro, Brando, Di Caprio, Bale, Pitt gibi isimlere hep yer verilir. Daha da yeni listeler yapıldığında ise Fassbender, Hardy gibi isimler boy gösterir ama unutulan, değerinin altında kalan ve gelmiş geçmiş en büyük oyuculardan biri olmasına rağmen adı pek geçeyen biri isim var: Tony Leung Chiu Wai. Farklı rollerin hepsini harika oynayan, etkileyici mimik ve bakışlara sahip, kendi ülke sinemasını oyunculuğu ile bile daha üste seviyelere taşımayı başarmış, muhteşem bir aktör. Savaş, aşk, aksiyon, drama gibi bütün türlerin içinde çok rahat performanslar sergileyebilen ve hepsi birbirinden muhteşem olan bir oyuncu aynı zamanda.

Özel hayatında da oldukça mütevazı olan Leung, zor şartların olduğu bir çocukluk geçirmiş ve küçük yaşta okulu bırakıp çalışmaya başlamış. Tv’lerde iş bulan ve bir şeyler yapmaya başlayan Leung, bir yandan şarkıcılığa da soyundu. Dizilerde rol kaptıkça muhteşem kariyerinin ilk basamaklarını da birer birer aşıyordu ve gideceği yer belli olmaya başlıyordu. Bir dönem sunuculuk da yapan oyuncu, ilk rollerini de komedi türünde almıştı. Komediden drama geçen her aktörün başarılı olduğu gerçeğinin en büyük ispatlarından biri de Leung olsa gerek. Hem de ne başarı. Cannes’da en iyi erkek oyuncu ödülü almaya kadar varacak bir başarı. Wong Kar Wai gibi bir yönetmenin fetiş oyuncusu olacak kadar önemli bir kariyer. John Woo ve Ang Lee gibi büyük yönetmenlerin filmografilerinde de yerini almakta geçikmiyor, o projelerde de rüştünü sağlam performanslarla ispatlıyordu.

Tony Leung’un oyunculuk stili oldukça temiz. Ne abartılı teatral bir oyunculuk, “over-acting”e kaçan bir tarzı var, ne de sönük kalan mimiklerin yetersiz olduğu bir oyunculuk tarzı. Ne gerekiyorsa onu yapar ve her role rahatlıkla hayat verir. Bunu yaparken de oldukça gerçekçi olmayı başarır. Bu konudaki en büyük avantajı, Clark Cable benzetmeleri de yapılan bakışları ve yüz hattı. Donuk ama etkileyici, hüzünlü ama karizmatik duran bu özellikleri, uygun rol verildiğinde muhteşem performansa dönüşüyor. O yüzden de isimlerini saydığımız büyük yönetmenler onu belli kalıplarda sıkıştırmamış, alabilecekleri maksimum verimi almaya çalışmışlar. Tabii bunu da başarmışlar. Toshiro Mifune’den beri büyük statüde oyuncu çıkaramayan Uzakdoğu Sineması da Leung sayesinde bir boşluğu doldurmuş oluyor.

Daha ellili yaşlarının başlarında olan Tony Leug’un birçok harika performansını izleyebileceğiz diye umut ediyorum. Belki doğru bir proje ile Oscar bile kazanabilir. Seçici olan ve yurt dışında film çekmeyi pek istemeyen Leung için belki de prensiplerini kırıp bunu yapmanın zamanı gelmiştir. Onun şimdiye kadarki müthiş işlerini hatırlamak, bilmeyenlere de nereden başlamaları gerektiği konusunda kılavuzluk etmek için gelin en iyi beş performansına şöyle bir göz atalım.

1- In the Mood For Love

2- Chungking Express

3- Se, Jie

4- Mou Gaan Dou

5-Happy Together

BONUS: Tony Leung kolaj