16.05.2017

Tüm Zamanların En Garip 10 Belgeseli

Tüm Zamanların En Garip 10 Belgeseli

Bir Lynch yada Cronenberg filmi izliyor gibi hissetseniz de bu olayların yaşandığı bilmek sizi garip hissettirebilir. İşte o inanılmaz karakterler, ters köşeler ve anlatılan ilginç olaylar ile gerçeğin kurgudan daha şaşırtıcı olduğu klişesinin doğruluğunu kanıtlayan 10 belgesel.

Hazırlayan: Gizem Tekkanat

 

10. Cane Toads: The Conquest (2010)

1988 Avustralya klasik kült belgeseli “Cane Toads: An Unnatural History” filminin yeniden çekilmiş olan 2010 versiyonu olan ve Kuzey Avustralya’daki dev karakurbağalarının tarihini ve üremelerini anlatan film “Cane Toads: The Conquest”, röportaj stili ve üç boyutlu olmasıyla en garip belgesellerden biri.

9. Monster Road (2004)

Seattle’da babasıyla yaşayan ve gerçek dünyadan uzak olan Bruce Bickford büyük ihtimalle dünyadaki en iyi stop-motion kil sanatçısı. Belgeselindeki büyük kil savaş sahneleri, patlayan kafalardan üreyen değişik yaratıklar, eziyet ve seks sahnelerinin yanı sıra sadece animasyonuyla bile izlenmeye değer.

8. Tickled (2016)

“Tickled” gıdıklanmaya karşı olan dayanıklılık yarışını anlatıyor. Gıdıklamanın bir spor olduğunu keşfetmesi ve bunun hakkında bir haber yapmak istemesiyle ortaya çıkan film Yeni Zelandalı gazeteci David Farrier’in ilk yönetmenlik deneyimi ve kendine özgü bakış açısı ve harika bir hikaye anlatıcısı olması filmin daha da garip olmasını sağlıyor.

123