01.04.2017

Tüm Zamanların En İyi 15 Mistik Filmi

Tüm Zamanların En İyi 15 Mistik Filmi

Hazırlayan: Gizem Tekkanat

İnsanlığın bütün varoluşu arasında, Tanrı anlaşılması en zor olanlardan. Düşünmeye başladığımızdan beri, var olmanın anlamını merak ettik; hayatın ve kişilerin neden var olduğunu, ölümün ne olduğunu ve sonrasında bir şeyin olup olmadığını sorgulamaya başladık.

Bir çok felsefeci Tanrı konusunu ele alsalar da, kesin bir cevaptan hala çok uzağız. Hayatın anlamını aramamız, dünyanın sistemi ve gizli emirin ne olduğunu bulmaya çalışırken bir çok dinin ve görüşün temeline indik.

İşte son derece spiritüel olan ya da ilahi açıdan insani konuları ele alan 15 film.

1. El Topo (Alejandro Jodorowsky, 1970)

Şilili yönetmen Alejandro Jodorowsky’nin ikinci filmi olan “El Topo” iki bölümden oluşmakta. İlk bölümde, gizemli bir kovboyu oynayan Jodorowsky dört tabanca ustasını bulmak ve öldürmek üzere çöle gider. İkinci bölümde ise, doğuştan biçim bozukluğu olan kişilerin tanrısı olur.

Dini ve gizli sembollerin ahenksizliği arasında, insanlığa sıradan gelen bir yolculuğa tanık oluyoruz. Görevini tamamlamak için yoluna devam ederken karşılaştığı engel onu kurtarılma ve affedilme isteğine yönlendirir. Hayatın düzeni filmin için gömülmüş haldedir; özgürlükten mahkumluğa, mutluluktan depresyona, ilahi ilhamdan dünyevi sezgiye, içsel umuttan şiddetli sonuçlara.