06.06.2017

Yeni Dönem Vampir Filmleri

Only-Lovers-Left-Alive

Vampir filmleri sinemanın doğuşundan bu yana yüzlerce defa çekilmiştir. Korku türü içerisinde değerlendirilen bu filmlerin tek başına bir tür olacak denli kendini geliştiren, değiştiren, yenilenen bir yol izlediği inkâr edilemez oysaki. Nosferatu gibi filmlerden günümüzdeki versiyonlarına kadar büyük bir gelişim geçiren vampir külliyatı artık bölümlere ayrılarak değerlendirilecek bir durumdadır. İşte bu büyük külliyatın son dönem vampir janrına yenilikler getirerek çekilen filmlerine odaklanan bir liste yapalım istedim. Vampir mitolojisinin birçok kuralını yerle bir eden bu filmler aynı zamanda da çoğu yönüyle geçmişle bağlarını da koparmıyor. Fakat büyük şato ya da malikânelere hapsolan, zengin, yaşlı kontların yerini evlerde ya da otellerde kalan, para kazanmak için fahişelik bile yapan, temizlik vs işlerini uşak yerine kendileri yapan, karınlarını doyurmak için daha medeni yollara başvuran vampir karakterler ile besleniyor bu filmler. Dilerseniz bu filmlerden seyircinin de en çok sevdiği altı tanesine yakından bakalım.

1) Only Lovers Left Alive – 2013

Yönetmen: Jim Jarmusch

Only Lovers Left Alive yeni dönem vampir fenomenine kuşkusuz en fazla katkıda bulunan filmlerden biri. Günümüzde geçen filmde insanların vampirler tarafından zombi olarak nitelendirilmesi o kadar yerinde bir tercih oluyor ki… Zira filmdeki vampirlerimiz Adam (Adem), Eva (Havva) ve Christoper oldukça bilgili, kültürlü ve ilkeli vampirlerdir. Asla insan kanı içmek için cinayet işlemeyen, bunu daha farklı yollardan halleden vampirlerimiz geceleri zamanlarının çoğunu kitap okumak, müzik dinlemek, beste yapmak gibi işlere adayıp, dünyanın gidişatı üzerine kafa yorarak geçiriyorlar. Hayatın anlamsızlığı konusunda melankoli yaşayacak denli her türlü tecrübeyi yaşamış, dünyanın her halini görmüşlerdir. Kitap gibi açıp okunacak, sanat eseri gibi izlenecek, can kulağıyla dinlenecek numunelik örneklerdir adeta. Kanlı, canlı tarihi eserler olan bu kahramanların yaşantıları, hayata bakışları, aşkları beyazperdede inanılmaz bir seyir zevki sunuyor haliyle. Vampirlere en çok belki de sempati duyduğumuz bu başyapıt, müzikleriyle de seyirciyi tam kalbinden vurmayı ihmal etmiyor.

Bir kez daha evrende yaşayan her canlının insandan daha nitelikli daha üstün olduğuna kanaat getireceğiniz Only Lovers Left Alive, özellikle vampir filmleri meraklılarının başucu filmlerinden biri olmalı kesinlikle.