14.06.2017

Yönetmen Koltuğu: Werner Herzog

3) Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, Tanrının Gazabı) – 1972

Efsanevi altın şehir El Dorado’ya ulaşmak için Amazon’un derinliklerine dalan bir grup İspanyol’un yol hikâyesi esasında Aguirre, der Zorn Gottes. Lakin El dorado’ya ulaşmaya çalışan bu topluluğun içerisinde yaşanılacak güç kavgaları ve dışarıdan gelen saldırılar umuda yapılan yolculuğu hayal kırıklığına sürükler. Önce kıyıdaki yolculuklarında tanımaya başladığımız bu topluluğun içerisinde imparator, komutan ve askerleri, papaz, köleler vs gibi bir kast sisteminde olabilecek tüm grupları temsilen birilerinin bulunması bu grubun İspanya’nın bir alegorisi olduğunu ispatlamaktadır. Daha sonra yaptıkları bir salla yola devam eden grup içerisinde baş gösteren çatışmalar Tanrı’nın gazabını temsilen Aguirre’nin doğuşuna sebep olur. Klaus Kinski gibi muhteşem bir oyuncuyla hayat bulan Aguirre, tüm filme damga vurarak, unutulmaz bir anti kahraman olur.

Aguirre’nin sal içerisinde, gücü eline aldıktan sonra bile hırslarını devam ettirmesi nedeniyle süren olumsuzluklar, bir de kıyıdan sürekli yerliler tarafından saldırıya uğramalarıyla içinden çıkılmaz bir hal alır. İçte ve dışta sürekli devam eden tekinsizlik hali filmin en büyük çatışmasını doğurur böylece. Bu da zaten Aguirre, der Zorn Gottes’in unutulmazlar arasında yerini almasında hatta kült mertebesine erişmesinde en önemli etkendir. Bu yarattığı tekinsiz evreni ile seyirciyi epey zorlayan filmde, bir süre sonra karakterlerin halüsinasyonlar görmeleriyle işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır.

Birçok Filmin Esin Kaynağı

Kinski ile Herzog’un arasında yaşanılan kavga ile de kendine bir popülerlik sağlayan film, çok düşük bütçe ile bir hafta gibi kısa bir sürede çekilmiştir. Tüm bu sebepler de elbette filmin kült olmasındaki etkenlerdir. Francis Ford Coppola’nın Apocalypse Now filmine esin kaynağı olduğunu fark etmemek ise mümkün değildir. Coppola, bu filmin ruhuyla muhteşem eserine hayat vermiştir. Aguirre, der Zorn Gottes de yarattığı etkiyi daha birçok filme yansıtmaya, aradan yıllar geçse de devam etmektedir hiç kuşkusuz.

https://www.youtube.com/watch?v=CFWsfq9Ux8Y