07.08.2020

Amerikan Filmlerinin Karşılaştığı Garip Sansürler

Amerikan filmleri son zamanlarda içerdiği eşcinsel sahnelerden dolayı Malezya ve Rusya gibi ülkelerde sansüre ve kısıtlamalara maruz kalıyor. The Beauty and the Beast filminden sonra Power Rangers da bu sebepten dolayı kısıtlamalarla karşılaştı.

Gerek eşcinsel sahnelerden dolayı gerekse politik içeriklerden dolayı kısıtlanmış birçok Hollywood filmi mevcut. Aşağıda ise en garip sebeplerden dolayı yasaklanmış filmlerden bazıları bulunmakta.

Hayaletler, Zaman Yolculuğu ve Doğaüstülük

Back to The Future (1985) – Yer: Çin

Çin tarihsel olayların veya kişiliklerin yanlış bir şekilde gösterilmesinden rahatsızlık duyduğu için zaman yolculuğu filmlerini yasaklıyor. 2011’de basın, yayın ve televizyondan sorumlu olan kuruluş zaman yolculuğu yapan karakterlerin olumlu düşüncelerden ve anlamdan yoksun olduklarını, garip ve kötü etkisi olan konularının olup feodalizm, batıl inanç ve reenkarnasyon gibi saçma konuları uydurduklarını dile getirmişti. Bunun sonucunda Back To the Future, Star Trek ve Planet of the Apes’in de içinde olduğu bütün zaman yolculuğu içeren filmler sansüre maruz kaldı.

Ghostbusters (2016) – Yer: Çin

Batıl inanç ve hurafelere teşvik ettiği sebebiyle Çin, Ghostbusters’ın gösterilmesine izin vermiyor. Dünyanın en büyük ikinci marketine sahip olan Çin’de filmin gösterilmemesinin sebebi ise The Hollywood Reporter’a göre filmin yeniden yapımının ülkede kimsenin ilgisini uyandırmamasıydı. Fakat sansürler yüzünden gösterilmeyen bir filmin ne kadar ilgi toplayacağını tahmin etmek biraz zor.

Pirates of Caribbean: Dead Man’s Chest (2006) – Yer: Çin

Çinin sansüründen doğaüstü elementlerin geçmesi bir hayli zordur. Dead Man’s Chest bütün doğaüstü olaylara ek olarak bir de yamyamlık içeriyor. Filmin bütün o hayaletlerle, doğaüstü olaylarla, ve birbirini yiyen insanlarla sansürden kurtulmasına imkan yoktu. Filmi sadece “Güzel değil.” diyerek bile geri çevirebilirlerdi.

123