10.08.2018

Devam Filmlerinde Kötü Karaktere Dönüşen Film Kahramanları

Şu alternatif sahneyi bir gözünüzün önüne getirmeye çalışın:

“Jedi’ın Dönüşü”nün son sahnesi… İmparatorluk çöker. Luke Skywalker, kız kardeşiyle tekrar bir araya gelir. Veee birdenbire ışın kılıcını çekerek önce kız kardeşini sonra dünya şekeri Ewokları öldürmeye başlar. Sonra sakince Darth Vader’in maskesini alır, kafasına geçirip derin bir nefes alırken sahne kararır.

Seriye çok alternatif ve beklenmeyen bir son olmaz mıydı bu?

Tüm seri filmler boyunca kahramanca bir şekilde karanlıkla savaşan bu “iyi” kahramanızımın birden “kötü”leşmesinin serinin sadık seyircileri üzerinde önce şaşkınlık, sonra yaratacağı isyanı düşünün!..

Ne yazık ki bazı film yapımcıları devam filmlerinde bu hassasiyeti göstermez ve kahramanlarımız dramatik bir u dönüş ile şeytani karakterlere dönüşür veya aynı şekilde kötüden iyiye çark eder.

Birkaç çok ünlü örnek vermek istersek:

Jill Valentine - Resident Evil: Retribution

“Resident Evil” serilerinin fanatik hayranlarının, hikâyenin ve karakterlerin beyaz perdeye aktarılış şeklinden pek çok şikayeti vardır ama en büyüklerinden biri kesinlikle serinin kadın kahramanlarından Jill Valentine’ın bir senaryo hamlesi ile beyninin yıkanıp bir kiralık katile dönüştürülmesi ve sonra ani bir kararla tekrar iyi olmaya karar vermesidir.

John Connor - Terminator: Genisys

Aslında bu büyük “dönüş”ün tohumları serinin bir önceki filmi “Terminator: Salvation”da John Connor’ın ölümü ve direnişin Marcus karakteri ile onu yaşatmaya çalışması ile atılmıştır.. Kendisi de yokedici olan Marcus’un şeytani tarafa geçmesi ve herkesi katletmeye başlaması aslında Skynet’in insanlığa karşı mutlak zaferi gibi belki kötü ama “mantıklı” bir finalle sonlandırılabilecekken; başarısız bir senaryo ve kafada bırakılan pek çok soru ile –en başta Skynet John Connor’ı niye bir makine haline getirmek ile uğraşır ki???? – bu devam filmi de başarısız örneklerinin arasındaki yerini alır.

Ug - Critters 4

Leonardo Di Caprio’nun kariyerine serinin üçüncü filmi ile başlaması bilgisi dışında çoğunluğun pek de ilgisinin çekmeyen bu serinin ilk filmlerinde tüylü yaratıklarla savaşan Ug karakteri uzayda geçen dördüncü filmde birden nasıl olursa dramatik bir karakter değişimi ile tüylü arkadaşlarını savunmak için insan öldürmeye başlar.

Ben Kehoe - Another 48 Hrs.

“48 Hrs.” Eddie Murphy’in beyaz perdede istediği ışığı yakalamasına vesile olan filmdir. Devam filmlerinde aklı bir o yana bir bu yana kayan karakterlerden biri de Brion James karakteridir. Orijinal filmde Nick Nolte’ye şakalarıyla takılan gıcık ama zararsız bir tipken devam filminde birden karşımıza bir uyuşturucu kralı ve aslında iki film boyu gelişen tüm kötü işlerinin mimarı olarak karşımıza çıkar.

Kirsty Cotton - Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser serilerinin sevgilen Kirsty Cotton karakteri, cehenneme gider gelir ama serilerin sonunda bir şekilde hep canlı kalmayı başarır. İlk iki filmin seyircinin kalbini kazanan masum kızı serinin altıncı filminde ana karakterin karısı olarak karşımıza çıkar bu sefer ve Pinhead ile yaptığı şeytani bir anlaşma ile Trevor ve metresini öldürür!.. Basit bir boşanmanın işe yarayabileceği bir durumda, sırf dramatik bir final yaratmak için gözlerimizin önünde harcanan bir masum karakter daha.

Luc Deveraux– Universal Soldier: Day Of Reckoning

Bu seriler listemizde kesinlikle başı çekebilir! Van Damme’ın kariyerindeki en kötü filmlerden olan bu serinin son filminde yeniden canlandırılan askerimiz “nedense” birden delirir ve birden niyeyse kendine bir ordu toplayıp insanlıkla savaşma kararı alır.

Harry Osborn - Spider-Man 3

Harry karakterinin kötüyü dönüşmesi seyirci için pek de şok olmaz aslında.. Ama senaryodaki zayıf nokta ve esas şokumuz; Örümcek Adam’a duyduğu ölümcül nefretin asıl sebebinin onu babasının ölümünden sorumlu tutması ve uşağının aslında bu bilginin yanlış olduğu ve babasının kendi kendini öldürdüğü gerçeğini Harry’e itiraf etmek için önce o kadar zaman beklemesi ve itiraf sonrası serilerin azılı kötü karakterinin birdenbire iyiye dönmesi…

Jim Phelps - Mission: Impossible

Bugüne kadar nedeni anlaşılamayan ve serinin hayranları tarafından isyanla karşılanan bir dönüş hikayesi de IMF takımının başındaki Jim Phelps’in bir haine dönüşmesidir.

 

Çeviri: Birben Karan

Kaynak: whatculture