14.07.2018

Kameranın Çektiği Deklanşörler / Fotoğrafçılık Filmleri Listesi

Konuk yazar: Kutşin Sancaklı

Blow – Up (1966)

Michelangelo Antonioni’nin ‘bir film ya da sinema karesinin yarattığı gerçeklik algısı’nı soluksuz kovaladığı zamansız yapıtı… Bir moda fotoğrafçısı olan Thomas (David Hemmings) bir kare yakalamak için yanından ayırmadığı kamerasıyla Londra sokaklarında dolaşır. Issız bir parkta rastladığı bir adam ve kadının (Vanessa Redgrave) fotoğraflarını çeker. Stüdyosunda bastığı fotoğraflarla biraz haşır neşir olunca ‘gerçeği’ keşfeder. Bir cinayete tanık olmuştur?!

Rear Window (1954)

Alfred Hitchcock’tan kusursuz bir oyuncu kadrosu, kusursuz bir senaryoyu ve kusursuz bir çekim ortamını biraraya getiren, ince ince işlenmiş bir sinema klasiği… Jeff (James Stewart) bacağı kırılınca tekerlekli sandalyeye ve haliyle eve mahkum olan bir fotoğrafçıdır. Evde komşularını gözetlemekten başka yapacak bir şey bulamaz. Komşularından birinin eşini öldürdüğünden şüphelenmeye başlar. Nişanlısı Lisa (Grace Kelly) ve bakıcısını da saplantısına ortak ederek bu gizemin içine çeker.

City of God (2002)

Rio’nun gecekondu mahallelerinde erken büyümüş çocukları, yine içlerinden biri, fotoğrafçı olmayı başarmış Buscape (Alexandre Rodrigues) anlatıyor. Fernando Meirelles’in baş döndürücü hikâyesini, amatör oyuncuları, kamerası ve kurgusu bir o kadar etkileyici kılıyor.

One Hour Photo (2002)

Mark Romanek’in yönetmenliğini üstlendiği usul usul huzursuz eden bir gerilim filmi… Bir saatte baskı yapan stüdyo çalışanı Seymour (Robin Williams) başkalarının fotoğraflarından kendine bir aile yaratır ama kantarın topuzunu kaçırır.

Proof (1991)

Jocelyn Picot yönetiminde, güven konusunu evirip çeviren bir filmle devam ediyoruz listemize… Gözleri doğuştan görmeyen Martin (Hugo Weaving) hayalindeki dünyanın gerçeği ile aynı olduğunu kanıtlamak için devamlı fotoğraf çeker. Ona saplantılı bir aşkla bağlı olan yardımcısı Celia (Genevieve Picot) ve tesadüfen tanıştığı ve fotoğraflarını anlattırdığı Andy (Russell Crowe) ile aralarındaki ilişkiler örgüsü kayda değer…

Pecker (1998)

Bir fotoğraf meraklısı olan Pecker’ın (Edward Furlong) Manhattan sanat çevrelerince keşfedilmesinin hikayesi… Yönetmen John Waters’ın incecik mizahıyla Pecker’ın Baltimore’daki küçük dünyası ile modern sanat hayatı arasında bir yolculuk sunuyor film.

Everlasting Moments (2008)

İsveç yapımı bu güçlü dramanın yönetmeni Jan Troell. 1900’lerin başında, savaşın da etkisiyle değişen sosyal yaşamın tam ortasında, zorluk içinde bir aile… Ve Maria (Maria Heiskanen) bir fotoğraf makinesiyle hayata tutunmaya çalışıyor.

Memento (2000)

Sinema meraklılarının bir kez izlemekle asla yetinmeyeceği, Christopher Nolan imzalı bir kara film…
Bir çeşit amnezi sayılan on beş dakikalık hafızasıyla yaşayan Leonard (Guy Pearce), eşinin katilinin izini yaşadıklarını not kağıtları, vücuduna yaptırdığı dövmeler ve polaroidlerle sürüyor.<

Fur (2006)

Toplumun dışlanmış kesimlerini (deliler, cüceler vb) fotoğraflayan Diane Arbus’un hayatından bir kesit sunan filmin yönetmeni Steven Shainberg… Arbus’un (Nicole Kidman) sıradışı bir karakter olan Lionel (Robert Downey Jr) ile yaşadığı aşk, sanatçının iç dünyasına hayali bir bakış atıyor.

Smoke (1995)

Paul Auster kaleminden, bir Wayne Wang filmi… Her gün aynı saatte, aynı noktadan fotoğraf alarak onlarca albüm yaratan tütün dükkanı sahibi (Harvey Keitel), sigaralarını daima ondan alan yazar ( William Hurt ) ve onlara temas eden karekterler… Albümleri karıştırarak sohbet ettikleri o muhteşem sahne bile tek başına filmi izlemek için bir sebep.

A Thousand Times Good Night (2013)

Norveçli yönetmen Erik Poppe’un elinden çıkma güçlü bir dram… Riskli işlerin altından kalkan savaş fotoğrafçısı Rebecca’nın (Juliette Binoche) intihar bombacılarını fotoğraflarken ağır yaralandığı bir patlamanın ardınan, mesleğine olan tutkusuyla ailesine olan sevgisi arasında kalışının öyküsü…