06.08.2020

Sinema Tarihinin En Başarılı 20 Korku-Gerilim Filmi

17. The Funny Games (2007)

Yönetmen: Michael Haneke

“Ölümcül Oyunlar” usta yönetmen Micheal Haneke’nin yazıp yönettiği, 1997 Avusturya yapımı filmin Amerikan yapımı versiyonudur. Filmde, tatil yapmak için yazlık evlerine giden bir ailenin başına gelen korkunç ve trajik olay anlatılır. Paul (Micheal Pitt) ve Peter (Brady Corbet) adındaki iki genç ellerinde golf sopalarıyla evin kapısında belirir. Başta zararsız birer genç gibi gözüken bu ikili aslında psikopat birer seri katildir. Evin kapısından içeri girdikleri andan itibaren aileyi vahşet dolu anlar beklemektedir.

18. Let The Right One In (2008)

Yönetmen: Tomas Alfredson  

Ortaokul çağındaki Oscar (Kåre Hedebrant) mahallelerine yeni taşınan yaşıtı Eli (Lina Leandersson) ile tanışır. İkili yavaş yavaş güçlü bir arkadaşlık bağı kurmaya başlar. Fakat Eli’nin gizemli bir hayatı vardır. Oscar Eli’yi sadece geceleri görebiliyordur. Zamanla Oscar’a güveni artan Eli onunla hayatının en karanlık sırrını paylaşacaktır. “Gir Kanıma” zamanın en orijinal korku filmlerindendir ve oyunculuklar çok başarılıdır. Hikâyenin anlatımı öyle gerçekçidir ki bir süre sonra fantastik bir hikâyenin izlendiği bile unutulabilir.

19. Get Out (2017)

Yönetmen: Jordan Peele

Son dönemin en özgün korku ve gerilim filmlerinden olan “Kapan” süprizlerle dolu, ırkçılığa dikkat çeken bir filmdir. Rose (Allison Williams) erkek arkadaşı Chris’i (Daniel Kaluuya) ailesi ile tanıştırmaya evine götürmek ister. Chris’in çekinceleri olsa da tanışmayı kabul eder ve Rose’un orman içindeki evlerine doğru yola çıkarlar. Filmde gerginlik yavaş yavaş tırmanır, Chris kafasını karıştıran durumlarla karşı karşıya kalır ve kendini hiç tahmin etmediği bir vaziyetin içinde bulur. Film, “En İyi Özgün Senaryo” Oscar ödülünü kazanmıştır.

20. A Quite Place (2018)

Yönetmen: John Krasinski

Dönemin en başarılı korku filmlerinden “Sessiz Bir Yer” hiç diyalog barındırmasa da derdini anlatmakta hiç zorlanmayan bir gerilim filmidir. Filmde dört kişilik bir ailenin hayatta kalma ve birbirini koruma mücadelesi anlatılmaktadır. Yaşamak için hiç ses çıkarmamaları gerekiyor aksi halde gözleri olmayan fakat çok iyi duyma kabiliyetleri olan dev yaratıklar onları anında bulacak ve öldüreceklerdir. Film “En İyi Ses Kurgusu” Oscar ödülünü kazanmıştır. Ses kurgusu o kadar başarılıdır ki ses filmin bir diğer karakteridir denebilir. Ayrıca filmde Emily Blunt muazzam bir oyunculuk sergilemektedir. Küvette gerçekleşen doğum sahnesinin film tarihindeki en başarılı oyunculuk performanslarından biri olduğu söylenebilir.

12345