21.02.2017

Sinemada Tersine Evrim

Özellikle son zamanlarda sinema, insanın tersine evrimini konu alan filmler yapmakta. Kiminde fiziki olarak tam bir dönüşüm gerçekleşirken kiminde de daha çok psikolojik bir dönüşüm yaşanmakta. Dilerseniz bu filmlerden on tanesine daha yakından bakalım.

gaav

1) Gaav (İnek) – 1969

Yönetmen: Dariush Mehrjui

Humeyni’nin İran’da İslam Devrimi’ni yapmadan önce çekilen Gaav, İran Yeni Dalgası’nın ilk filmi olarak kabul edilmekte. İran’da sinemanın henüz gelişmediği tarihlerde çekilen bu film, devrinin ötesinde bir başarıya sahip. İran’ın açlıkla mücadele eden bir köyünde geçen hikâye, daha çok Hasan adlı köyün tek ineğine sahip adamının üzerinden ilerliyor. Hasan evli ve çocuksuz bir adam olarak çıkıyor karşımıza. Hasan, köyde tek olan ineğine aşırı derecede bağlı, hatta onu çocuğu yerine koymuş, tüm zamanını ona vermiş bir divanedir aslında. Bir gün Hasan evde yokken ineği hastalanarak ölür. Köylüler her ne kadar bu gerçeği saklayıp onu üzmemeye çalışmak için ineğin kaybolduğunu söyleseler de faydasızdır. Hasan için ineğinin kaybolması bile onun hayatının mahvolması anlamına gelir. Hasan ilk başlarda durumu kabul etmeyerek bu durumu atlatmayı dener. Fakat daha sonra gerçeklerden kaçamayarak yaşadığı travmanın esiri olur. İneği yoksa kendisi ne güne duruyordur. Kendini ineğinin yerine koyarak onun yokluğunun acısını dindirme yolunu seçer.

Doğadaki canlılar arasındaki ince çizginin ne kadar muğlâk olduğunun altını çizen bu film, bir insanın bedenen değil ama ruhen nasıl bir hayvana dönüştüğünü en iyi özetleyen filmlerden. Venedik’te Eleştirmenler Birliği Ödülü’nün sahibi olan film, bu üstün başarısını taçlandırmayı da bilmiştir böylece.

Filmin eleştirisini buradan okuyabilirsiniz.