10.05.2016

Sinemaseverlere Yılbaşında Ne Alalım?

1- Sinemanın Hikâyesi DVD Set

Calinos Films ve Bir Film işbirliğiyle raflardaki yerini alan “Sinemanın Hikâyesi”, sinema sanatı üzerine hazırlanmış en kapsamlı belgesellerden biri olarak gösteriliyor. Ödüllü yönetmen Mark Cousins tarafından yazılıp yönetilen Sinemanın Hikayesi, dünden bugüne dünya sinemasının geçirdiği evreleri, değişimleri ve yaratıcılık sürecini ele alıyor ve izleyiciye adeta sinema tarihi kitaplarının filme çekilmiş bir versiyonunu sunuyor.

Set Bernardo Bertolucci, Stanley Donen, Gus Van Sant, LarsVonTrier, Claire Denis, Martin Scorsese, Baz Luhrman, Alexander Sokurov, KenLoach, Jane Campion, Abbas Kiarostami ve Claudia Cardinale gibi efsanevi sinemacılar ve aktörlerle yapılmış röportajlara da yer vererek izleyiciyi sinema dilindeki teknik ve artistik değişimlerle ilgili eşsiz bilgilerle donatıyor.

915 dakika ve 15 bölümden oluşan 5 cd’lik set, özel kutusunda, özel tasarımı ve “Sinemanın Hikâyesi” özel kitabıyla sinemaseverler için mükemmel bir hediye.

Sinemanın Hikâyesi

2- Sinemamızın Yüzüncü Yılında 100 Yönetmen

Say Yayınları’ndan çıkan “Sinemamızın Yüzüncü Yılında 100 Yönetmen”, Türkiye sinemasının tarihsel gelişiminde iz bırakan, ulusal ya da uluslararası alanda başarılı olan ya da olmayan ama kendi türü içinde özgünlüğe sahip yönetmenlerin hikâyesini anlatıyor.

Yönetmen, edebiyatçı ve sinema Yazarı Rıza Kıraç’ın kaleme aldığı 392 sayfalık kitap, bizi Fuat Uzkınay‘dan genç yaşta kaybettiğimiz Seyfi Teoman‘a uzanan 100 yönetmenin hayatına, eserlerine ve sinema filmi yapma iradesine tanık ediyor.

3- Game Of Thrones Puzzle

Bulmaca şirket “4D Cityscape”in  2014 Amerikan Uluslararası Oyuncak Fuarı’nda tanıttığı puzzle her yaştan sinemasevere uygun harika bir hediye. HBO kanalında yayınlanan dünyaca ünlü “Game of Thrones” dizisinin çarpıcı giriş videosundan esinlenen firma, bu görsel şöleni puzzle’a uyarladı.

Bir harita içinde üst üste dizilen ve dizideki tüm sahneleri canlandıran ve “Westeros”daki tüm bölgeleri bizw sunan puzzle 1000 parçadan oluşuyor. Ayrıca detaylar için 200 parçalık farklı bir manzara paketi de olarak bulunuyor.

4- Kış Uykusu DVD

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı, başrollerini Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ ve Nejat İşler gibi isimlerin paylaştığı “Kış Uykusu”nun merakla beklenen DVD’si Kanal D Home Video etiketiyle geçtiğimiz günlerde raflarda yerini aldı.

2014 Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye kazanan Kış Uykusu aynı zamanda, festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülmüştü.

Ekstra olarak filmin kamera arkası görüntülerinin bulunduğu DVD, her sinemaseverin arşivinde olmasını isteyeceği bir hediye.

5- Lale Kart Üyeliği

Kıymeti festival zamanlarında anlaşılan, İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından düzenlenen tüm festival ve etkinliklerden ayrıcalıklı olarak faydalanmayı sağlayan Lale Kart bulunmaz bir yeni yıl hediyesi.
.
Tüm festival ve etkinliklerde öncelikli bilet satın alma imkanı sağlayan kart, kullanıcının ihityacına yönelik olarak sarı, kırmızı, beyaz ve siyah seçeneklerinden oluşuyor.
.
Festivaller süresince çeşitli indirimlerden de yararlanmanıza olanak veren kartın fiyat-performans açısından en kullanışlı olanı kırmızı lale kart. 
6- Hayatımızı Değiştiren Filmler 2005-2015
.
Remzi Kitabevi, duayen sinema yazarı Atilla Dorsay’ın “Hayatımızı Değiştiren Filmler: 2005–2015” adlı kitabını geçtiğimiz ay satışa sunmuştu. Dorsay yeni kitabında 2005’den bu yana izleyip değerlendirdiği yabancı filmlerden geniş bir seçme sunuyor.
Dorsay, kimi zaman başyapıtların cazibesini paylaşıyor; kimi zaman filmlerde ilk bakışta görülemeyen ayrıntılara değiniyor; kimi zaman popüler, kimi zaman da yaratıcı özellikler içeren filmleri yansız bir tavırla değerlendiriyor. Tutkulu bir eleştiri süzgecinden geçen bir on yılın panoramasının yer aldığı kitap sinemaseverlerin kütüphanesi için nefis bir hediye.

7- Boyhood DVD 

Usta yönetmen Richard Linklater‘ın aynı oyuncularla 12 yıllık bir sürede çektiği “Boyhood (Çocukluk)”, büyümeyi konu alan benzersiz bir film deneyimi. Katıldığı hemen her yarışmada ödülleri silip süpüren Boyhood, çocukluktan ergenliğe giden yolu daha önce yapmamış bir şekilde ele alıyor.

Coldplay’in Yellow ve Arcade Fire’ın Deep Blue gibi şarkılarını içeren müzikleriyle de dikkat çeken Boyhood güzel bir yılbaşı hediyesi alternatifi.

8- Criterion Designs

Sinema tarihinin önemli filmlerini restore ederek DVD formatında çıkaran ve sinema tarihinin ulaşılabilir olmasında önemli bir görev üstlenen The Criterion Collection, piyasaya sürdüğü filmler için kapak çalışmaları da yapıyor. 

Şirket geçtiğimiz günlerde 1984’ten bu yana bünyesine kattığı filmlerin kapak görsellerinden oluşan 306 sayfalık “Criterion Designs” adlı bir kitap yayınladı.

Kitapta kapak resimleri haricinde filmlerle ilgili notlar ve çeşitli ilüstrasyonlar da bulunuyor. 

9- Maleficent Figürü

Jim Shore tarafından tasarlanan ve sonrasında elle kazıp, boyanarak son halini bulan Disney Maleficent figürü de sinemaseverlerin koleksiyonuna katılmayı bekliyor.

2014’ün sevilen filmlerinden olan Maleficent, Uyuyan Güzel masalının kötü cadısına yeni bir bakış açısı getirmişti.

10- Başka Sinema Bileti
.
Hediye her zaman pahalı olmak zorunda değildir. Sinemaseverleri sevindirmek için çoğu zaman bir sinema bileti yeter de artar bile.
.
Ocak ayında Leviathan‘dan Whiplash‘a, Mr. Turner‘dan Maps to the Stars‘a pek çok önemli filmi beyazperdeyle buluşturacak olan Başka Sinema‘dan seçeceğiniz filme alacağınız bir çift bilet sizin ve sevdiklerinizin içini ısıtacaktır.