10.02.2018

Sürrealizmin Doruklarında Gezen Baştan Çıkarıcı 20 Saykodelik Film

Sürrealizmin sınırlarında gezen ve bu sebeple de adeta bir uyuşturucu kafası yaratan filmlerle sizleri tanıştırmak amacıyla hazırladığım bu liste, elbette saykodelik filmlerin sadece bir kısmı. En sevdiğim filmlerden oluşan bu listedeki filmlerle tanışmanızı ve o deli kafayı sizlerin de yaşamasını çok isterim.

8 1/ 2 – Sekiz Buçuk (1963)

Yönetmen: Federico Fellini

Yönetmenin tüm filmleri kendinden izler taşısa da Sekiz Buçuk tam olarak Fellini’nin kendisidir. Özellikle çocukluğuna bir saygı duruşu niteliğindeki bu film yeni filmini çekme hazırlığında olan bir yönetmenin üretememe sancılarını anlatır. Fellini son filminde büyük başarı elde edince diğer birçok sanatçının yaşadığı onun kadar iyisini ya da ondan iyisini bir daha yapamayacağına dair korkularla baş başa kalır. Bu sancılarını perdeye aktarmaya karar veren Fellini, filmde bir türlü tamamlanamayan yapıma atfen de adını Sekiz Buçuk koyar. İşte bu bir türlü dokuz olamayan film Fellini’nin faşizm ve Katoliklik ile derdini ortaya koyduğu ama en önemlisi annesi de dâhil olmak üzere kadınlarla kurduğu hayal dünyasının perdedeki yansıması olur.

Rüyalar ile gerçek hayatın kol kola girdiği bu muhteşem Fellini güzellemesi, her şeyi muğlaklaştırarak etkisini arttıranlardan kesinlikle.

Filmin daha detaylı eleştirisine buradan ulaşabilirsiniz.

Filmin unutulmaz sahnelerinden birinin detaylı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.