20.06.2018

Tatil Denilince Akla Gelen Unutulmaz Filmler

Tatilde Kendini Keşfetmek: Stealing Beauty (1996)

Birben KARAN

On dokuz yaşında Amerikalı bir genç kız, Lucy, bir aile dostları Ian Grayson tarafından tablosunun yapılması için İtalya-Toskana’ya tatile gelir. Ama asıl amacı annesi ve İtalya’daki geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ilk öpücüğü ile hâlâ hayallerini süsleyen İtalyan delikanlıya kendini ve bekâretini vermektir..

Film ve sahneler ilerledikçe Lucy’nin saf olduğu kadar baştan çıkarıcı masumiyeti ile yüz yüze gelen öykünün diğer kahramanları da kendi güdülerini ve “masumiyetlerini” sorgulamaya başlar..

Bir Tatil Meditasyonu

Bernardo Bertolucci’nin Amerikalı yazar Susan Minot ile beraber yazdığı bu romantik drama, Bertolucci için bir İtalya’ya -yani evine- dönüş filmi olmasının yanında “Conformist”, “Last Tango in Paris”, “The Last Emperor”, “The Sheltering Sky” ve “Little Buddha” gibi efsanevi ve epik filmlerin yönetmeni için de bir “romantik tatil” ve kaçış filmi olmuş diyebiliriz.

Nefis Toskana manzaraları, Bertolucci ve Minot’nun ortaya çıkardığı sofistike ve bir o kadar şehvet yüklü ve çöküş içindeki atmosfer ve karakterler, Lucy’nin masumiyeti, Alex rolünde Jeremy Irons’ın yine kendini nefessiz seyrettiren karizması, sahnelerle örtüşen ve sanki bu film ve o sahneler için yazılmış nefis müziklerden oluşan albümü seyredeni de bir tatil meditasyonu içine alır..

Şehirden sıkıldığınız ve bunaldığınız anlarda hemen küçük bir Toskana tatili/kaçamağı yapmak için başucunuzdan bu filmi ayırmayın lütfen.