11.05.2018

2017 Cannes Film Festivali’nde Merak Uyandıran 15 Film

İki Cannes ödülü sahibi Michael Haneke, dört tane 2017 Cannes projesi olan Nicole Kidman, Netflix filmi olan Bong Joon-ho’nun “Okja” ve “The Meyerowitz Stories” ile Noah Baumbach’un ilk kez Cannes’da… Tüm bu detayların yanında senenin en ilgi çeken Cannes filmlerine göz atalım.

Loveless

Yönetmen: Andrey Zvyagintsev

Konu: Kayıp çocuklarını bulmak için tekrar birleşen üzgün bir çiftin hikâyesi.

Bilmeniz gerekenler: “Loveless” ismi Zvyagintsev’in daha önceki filmlerinin genel modunun bir özeti olabilecek nitelikte bir kelime. Zvyagintsev’in 2003 yapımı “The Return” ile Venedik’te Büyük Ödülü kazanmasıyla başlayan, “The Banishment” ile Cannes’da gösterilmesiyle ve En İyi Aktör Ödülü’nü kazanmasıyla, “Elena” ile Un Certain Regard bölümünde Özel Jüri Ödülü’nü kazanmasıyla devam eden başarılı kariyerine 2014 yapımı “Leviathan” ile Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü ve Oscar’da ise En İyi Yabancı Film Ödülü adaylığı eklemesi onu Rusya’dan çıkan en iyi yönetmenlerden biri yaptı. Özgün ve sert stiliyle filmlerini eşsizleştiren yönetmen “Loveless” filminde de başarısına devam ediyor.

Wonderstruck

Yönetmen: Todd Haynes

Konu: 1927’de sağır genç bir kızın idol aktristi ile tanışmak için evden kaçmayı planlar. Elli yıl sonra genç bir çocuk New York’a babasını bulmak için kaçar ve genç kıza yaşlı bir kadın olarak rastlar.

Bilmeniz Gerekenler: “Safe”, “Velvet Goldmine” ve “Carol” filmlerinden sonra Todd Haynes, dördüncü Cannes filmi “Wonderstruck” ile iki büyük kadın oyuncu Julianne Moore ve Michelle Williams’ı bir araya getirmekle kalmayıp deneyselliğe de kayıyor. Filmin yarısının sessiz film olması, Haynes’in kendi tarzıyla sinema tarihine bağlılığı ve aynı zamanda sağır oyuncu Millicent Simmonds’ın başrol karakteriyle emülasyonunun seyirciye sunacağı deneyim farklı olacak.

The Day After / Claire’s Camera

Yönetmen: Hong Sang-soo

Konu: “The Day After” filminde, eski çalışanına aşık olan evli bir erkek onun yerine yeni bir çalışanı işe alır ama karısı bir aşk notu bulunca yeni çalışanın notu olduğunu düşünür. “Claire’s Camera”, polaroit fotoğraf makinesi olan ve gizemli bir biçimde objeleri şekil değiştirme gücüne sahip olan bir Fransız öğretmenin işinden yeni kovulmuş Koreli bir kadınla tanışıp arkadaş olmasının hikâyesi.

Bilmeniz Gerekenler: Isabelle Huppert’in oynadığı ve 2016 Cannes Film Festivali sırasında çekilen “Claire’s Camera” için özel gösterim olacak ve “The Day After” ana yarışmada yer alacak. Sang-soo’nun en büyük ilhamlarından olan ve diğer Cannes filmi “On the Beach At Night Alone” ile Berlin’de En İyi Aktrist ödülü alan Kim Min-hee ile “The Day After” da yeniden çalışması hayranlarını sevindirdi.

 

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

Yönetmen: Noah Baumbach

Konu: İnatçı bir babanın gölgesinden kurtulmaya çalışan çocuklarının kuşaklar arası komik hikâyesi.

Bilmeniz Gerekenler: Baumbach’ın tek Cannes kredisi “Madagascar 3: Europe’s Most Wanted” filminin yardımcı senaristi olması… Bundan dolayı Cannes’in en şaşırtan filmlerinden olan “The Meyerowitz Stories (New And Selected)” Adam Sandler, Dustin Hoffman, Ben Stiller ve Elizabeth Marvel’in yanı sıra birçok ilgi çekici oyuncuyu da barındırıyor. Acı tatlı bir komedi sunan film merak uyandırıyor.

 

The Villainess

Yönetmen: Jung Byung-gil

Konu: Çin’de eğitilmiş bir kadın suikastçı Güney Kore’ye gelir ve kimliğini saklı tutmaya çalışır ama çevresindeki iki gizemli erkek geçmişindeki sırlarla yüzleşmesi için onu zorlar.

Bilmeniz Gerekenler: Kore, Cannes’da dahil olmak üzere büyük film festivalleri domine etmeye devam ediyor; üç gece gösteriminin ikisi Kore filmlerine ayrıldı ve iki film de merakla beklenen yönetmenlere ait. Kim Ok-vin’in rol aldığı seri katil intikam filmi umutlarımızı yüksek tuttuğumuz filmlerden.

123