01.06.2016

Çizgi Ötesi : A Christmas Carol

A christmas Carol

A Christmas Carol

Bir Noel filmi A Christmas Carol (Yeni Yıl Şarkısı, 2009). Yeni yılın; umudun, değişimin, eskiyi geride bırakıp yeniye odaklanmanın zamanı olduğunu hatırlatan bir animasyon.

Robert Zemeckis’in, Charles Dickens’ın 1843’te yayınlanan aynı adlı eserinden senaryolaştırıp yönettiği animasyon, “motion capture” yani görüntü yakalama tekniği ile çekilmiş. Jim Carrey, Gary Oldman, Colin Firth gibi isimler karakterlere hem görüntülerini hem de seslerini vermişler. Bu teknik sayesinde karakterlerin jest ve mimikleri başarılı bir şekilde yansıtılmış.

A Christmas Carol‘un hikâyesi, bilinen bir hikâye aslında. Ne de olsa bugünde kadar defalarca farklı şekilllerde sinemaya aktarılmıştır.

Ebenezer Scrooge; Noel’e ve insanların içindeki iyiliğe inanmayan, yanında çalışan Mr. Cratchit’e çok az maaş veren, hatta cimrilikten iş yerinde ateş bile yakmayan bir adamdır. Bu kadar cimri ve aksi olan Scrooge’un bir uyarıya ihtiyacı vardır. Bu da yedi yıl önce ölen iş arkadaşı Jacob Marley’den gelir. Marley’in hayaleti, Scrooge’u ziyarete gelir, kendi hatalarından dem vurur ve Scrooge’a, onun hâlâ bir şansı olduğunu söyler. Marley, Scrooge’a kendisini üç hayaletin ziyaret edeceğini söyler. Geçmiş, günümüz ve gelecek Noellerin hayaletleri olan bu hayaletlerle Scrooge, hayatını gözden geçirmesine neden olacak bir macera yaşar.

Bir dönüşümü anlatır A Chrtismas Carol. Kötücül, bencil ve cimri olan Scrooge, yaşadığı deneyimin ardından değişir ve o andan sonra iyi kalpli, bonkör, yardımsever, sevecen bir insana dönüşür.

Animasyonlar, küçük sinemaseverlerin takibindedir çoğunlukla. Ama bu durum A Christmas Carol için pek geçerli değil. Verdiği mesajlarla çocuklara hitap ettiğini düşünsek de filmin bunu anlatım biçimi biraz ürkütücü. Marley’nin hayaletinin geldiği sahne ve sonrası epey karanlık bir sahne. Çocuk izleyicilerin kâbuslarına girecek cinsten hem de. O yüzden bu yapımı, büyükler için yapılmış bir animasyon olarak düşünmek mümkün.

Bugüne kadar çokça sahnelenen, ekrana yansıyan A Christmas Carol’lardan öykünün aslına en sâdık kalınan eser, Zemeckis‘in yapımı, diyebiliriz. Zemeckis, en sevdiği zamanda yolculuk temalı hikâyenin Dickens’ın eseri olduğunu belirtmiş ve eser üzerine de epey çalışmış. Nitekim, senaryosunu yalnız başına kaleme aldığı tek filmi de bu. Filmde, Cratchitlerin evindeki şöminenin üstünde asılı duran Dickens’ın portresini de unutmamak lazım.

Hem karanlık, hem insanın özündeki iyiliği yansıtan hem de sonuyla insanı gülümseten bir animasyon A Christmas Carol.