24.08.2022

A Simple Favor: Kiminle Arkadaş Olduğunuza Dikkat Edin

Gökhan YILMAZ

Yakın geçmişte, televizyon işlerinden ve pek de olumlu eleştiriler almamış 2016 yapımı Ghostbusters filminden tanıdığımız yapımcı/yönetmen Paul Feig‘in A Simple Favor filmi, hem başrollerdeki Anna Kendrick ve Blake Lively‘nin merak konusu olan performansları hem de eleştirmenlerden aldığı ortalama üstü yorumlarla bu senenin şu sıralarda içinde bulunduğumuz pek de iç açıcı olmayan vizyon ortamında öne çıkan yapımlardan birisi oldu.

Çok kısa sürede birbirlerine ait kişisel sırları bilecek kadar yakın arkadaş olan iki kadından bir tanesinin aniden ortadan kaybolmasıyla gelişen gizem dolu bir kara komedinin ortasında buluyoruz kendimizi A Simple Favor‘da.

Yönetmen Feig, bir roman uyarlaması olan filminin neredeyse tüm yükünü yukarıda bahsettiğimiz iki kadın oyuncusunun sırtına yüklemiş. Hem Anna Kendrick hem de Blake Lively bu zorlu görevin altından başarıyla kalkmışlar. Film süresince, neredeyse bir dakika bile izleyicinin dikkatini dağıtmadan perdede tutabiliyor yönetmen Feig ve bunda en büyük pay kuşkusuz yukarıda bahsettiğimiz Kendrick ve Lively ikilisinin etkileyici performansları.

Yan rollerdeki oyuncuların senaryoda neredeyse hiçbir vasfının olmaması da ister istemez bu ikilinin performanslarını daha da görünür kılıyor tabii ki. Filmin hakim renklerine de ayrı bir parantez açmak istiyorum; Yönetmen Feig genelde açık renklerden oluşan rengarenk bir skala oluşturmuş filmi çekerken. Bu da filmi görsel olarak bir seviye daha öne taşımış.

“Aniden ortadan kaybolan kadın” konusu olunca ister istemez son yılların başarılı örneklerinden Gone Girl geliyor akıllara ama hem biçim hem de duruş olarak iki film hiç de kıyaslanabilir değil. Bu kez karşımızda daha mizahi, aslında karanlık yönler barındıran hikayesini o kadar da ciddiye almayan, pek tabii izleyicisini de eğlendiren bir film var karşımızda.

Unutmadan ekleyelim, ünlü HipHop grubu M.O.P’den popüler Fransız şarkıcı Zaz’a oradan da Brigitte Bardot’a uzanan hareketli şarkıların da bu eğlencede rolü büyük.

Gizem Erken Çözülünce Gelen Düşüş

Tüm bu olumlu yönlerine karşın filmin ilk yarısında vadettiklerini ikincisi yarısında karşıladığını söylemek oldukça zor. İlk yarıda oluşturulan gizemin ikinci yarının hemen başında çözülmesi ve son yirmi dakikada “Hadi artık filmi bitirmemiz lazım” yaklaşımıyla apar topar abartı olaylarla izleyiciyi ters köşeye yatırma çabaları pek de iç açıcı olmamış ne yazık ki. Filmin sinemasal anlamda getirdiği yeni bir stili olmasa da, ki zaten bu filminden bu kadar iddialı bir şey bekliyorsanız yanlış filmdesiniz demektir, yine de hem kostümlerle hem de ferah renkleriyle şık bir film karşımızdaki.

Halen vizyondayken, keyifli vakit geçirme garantili A Simple Favor izlenmeyi hak eden bir film.