24.08.2022

Aldıkları Düşük Maaşlarla Sizi Şaşırtacak 19 Ünlü

Çoğu zaman ünlülerin büyük maaşlarla çalıştığı haberi çıkar ortaya. Fakat her ünlü her zaman Robert Downey Jr gibi 50 milyon dolar almamıştır. Bazıları kariyerlerinin başlarındayken, bazıları ise büyük filmlerde oynamak adına finansal açıdan taviz vermişlerdir. Aşağıda şaşılacak şekilde az maaşlarla çalışan oyuncuları sıraladık.

 

Gal Gadot - $300.000 (Wonder Woman)

Filmdeki erkek karakterlerden düşük maaş alıp almadığı bilinmese de, Gal Gadot’un aldığı miktar hala son derecede az. Gadot, başrolde olduğu Wonder Woman’dan Batman v Superman ve yakında çıkacak Justice League’de aldığı miktarla aynı miktarda para aldı.

Henry Cavill - $300.000 (Man of Steel)

Hakkında çıkan 14 milyon dolar aldığı iddialarının aksine Henry Cavill de 2013 yapımı Man of Steel filminden, Wonder Woman başrolü Gal Gadot gibi 300.000 dolar almıştır. Amy Adams bile oynadığı yan rol ile Cavill’den daha fazla bir ücret almıştır.

Jamie Dornan - £80.000 (Fifty Shades of Grey)

Charlie Hunnam Christian Grey rolünü 125.000 dolar gibi bir miktarı düşük bulduğundan dolayı reddettiğinde, Jamie Dornan’ın önünü açtı. Dornan’ın ise daha az ünlü olması teklif edilen fiyatı daha da azalttı. Fakat ilk film için 80.000 pound olan ücretin, devam filmleriyle 4.5 milyon poundu bulduğu söyleniyor.

Spencer Lacey Ganus - $926 (Frozen)

Ganus tarihin en büyük hasılat elde etmiş animasyonu Frozen’daki Elsa’nın genç halinin sesini kaydetmek için sadece 926 dolar almış. Fakat hikaye burda bitmiyor. Frozen’ın gişedeki 1.3 milyar dolarlık başarısından sonra Ganus 10.000 dolarlık çek almış.

Lindsay Lohan – $6.480 (The Canyons)

Gençlik filmlerinin büyük yıldızıyken Lindsay Lohan film başına 7.5 milyon dolar gibi göz kamaştıran rakamlarda çek alıyordu. Fakat 2012’ye baktığımızda yaptığı bazı kötü seçimlerden dolayı Lohan, Paul Schrader’in düşük bütçeli filminde 7.000 dolardan daha aza çalıştı.

Toby Papworth – $40 (Harry Potter and Deathly Hallows)

Toby Papworth’ü tanımıyor olabilirsiniz fakat yüzünü görseniz anımsarsınız. Toby Papworth Harry Potter’ın son filminde geri dönüşlerde Harry Potter’ın bebeklik halini canlandırıyor. Milyonlar kazanan serinin küçük yıldızı bu küçük bölüm için sadece 40 dolar almış.

Jonah Hill - $60.000 (Wolf of The Wall Street)

Jonah Hill oynadığı komedi filmlerinden milyonlar kazanırken, Martin Scorsese ile çalışma fırsatı bulduğu için Wolf of The Wall Street’ten 60.000 dolar almayı kabul etmiş. Hill’in yardımcı karakter olduğu filmde başrol Leonardo Dicaprio ise 10 milyon dolar almış.

Chris Evans - $300.000 (Captain America)

Marvel, oyunculara ilk filmlerinde az ödeyip devam filmlerinde gerekli oldukları zaman kesenin ağzını açmasıyla ünlüdür. Chris Evans ilk solo filminden sadece 300.000 dolar almıştır. The Avengers için geri dönen Evans, ortalama 2-3 milyon dolar kazanmıştır.

Barkhad Abdi - $60.000 (Captain Phillips)

Captain Phillips onu tanıdık bir yüz yaptıysa da zengin yapamadı. Tom Hanks’in gemisinin kaptanını kaçıran Somalili korsan rolünü çok iyi oynayan aktör, 55 milyon dolarlık bütçeli filmden sadece 60.000 dolar alabildi.

Sean Astin – $250.000 (The Lord of the Rings Üçlemesi)

Sean Astin, LOTR üçlemesindeki Sam Gamgee rolü için toplamda 250.000 doları kabul etmişti. Film daha sonra gişede büyük hasılat elde edince bütün oyunculara ücretler konusunda geri dönüş yapıldı.

George Clooney - $120.000 (Good Night and Good Luck)

Hem yazıp hem yönetip hem de rol aldığı filmden sadece 120.000 dolar almak  George Clooney için az olabilir fakat oyuncunun ilk yönetmenlik deneyimi olan film toplamda 6 Oscar adaylığı aldı. Bu filmden sonra Ocean’da oynadığı rol için ise 15 milyon dolar alarak arayı kapadı.

Bill Murray - $9.000 (Rushmore)

Bill Murray büyük projelere hayır deyip, küçükleri kabul etmesiyle meşhurdur. Murray, Wes Anderson’ın Rushmore isimli filminde küçük bir rol oynayarak sadece 9.000 dolar aldı.

Minnie Driver - $5.000 (GoldenEye)

Ajansı, Pierce Brosnan’ın ilk Bond filminde küçük bir teklifle geldiğinde Driver tamamen fakir bir şekilde Uruguay’da yaşıyordu. Oyuncu Rus aksanıyla Stand By Your Man’i söylediği sahne için sadece 5.000 dolar almıştır.

John Travolta - $150.000 (Pulp Fiction)

Dünyaca ünlü bir oyuncu için düşük bir miktar gibi gözükse de Pulp Fiction’ın Travolta’nın kariyerine kattıkları çok fazla. Film onu zengin yapmadı fakat kariyerinin çöküş dönemindeyken onu ayağa kaldırdı.

Ryan Gosling – haftalık $1.000 (Half Nelson)

Ryan Gosling Half Nelson’da rol aldığında ünlü bir oyuncu değildi. Düşük bütçeli indie film ona ilk Oscar adaylığını getirdi.

Oprah Winfrey - $35.000 (The Color Purple)

Günümüzde değeri yaklaşık 3 milyar dolar olan Winfrey o dönem kariyerinin başındaydı. Steven Spielberg’ün ünlü filmi The Color Purple’da oynadığı Sofia rolüyle Oscar adaylığı elde eden Winfrey için bu fırsat daha sonra altına dönüşmüştür.

Brad Pitt - $6.000 (Thelma & Louise)

O dönem oynadığı saçma filmlerden sonra Thelma & Louise‘teki üstsüz sahnesi oyuncunun kariyerini kurmasına yardım etti. Şu an milyonlar kazanmasının başlangıcında 6.000 dolarlık bir rol yatmaktadır.

Matthew McConaughey - $200.000 (Dallas Buyers Club)

Matthew McConaughey her zaman stüdyoların yüksek fiyatlı tekliflerini almıştır. Hatta bir televizyon serisinin yeniden yapımında rol alması için 15 milyon dolar teklif gelmiştir. Fakat akıllıca davranıp onu reddeden ve 200.000 gibi bir parayı kabul edip Dallas Buyers Club’ta rol alan oyuncu aldığı kararın faydalarını ödüllerle görüyor.

Jim Carrey - $0 (Yes Man)

Jim Carrey Yes Man için anlaştığında başta hiç para almamıştır. Riske giren oyuncu filmin elde ettiği karın yüzde 36.2’lik kısmını istemiştir. Sonuç olarak 230 milyon dolar hasılat yapan Yes Man’den Carrey 30 milyon dolar kazanmıştır.

Seyfi AKBULUT