19.12.2017

O An: Sevmek Zamanı

Konuk Yazar: Ömer Cemil SÖNMEZ

Zamanla Kültleşen Bir Yapım

Metin Erksan’ın 1965 yılında yazıp yönettiği zamanında anlaşılamamış ve ‘’garip’’ olarak nitelendirilmiş eseri. Film iki ana karakter üzerinden ilerliyor Halil ve Meral. Diğer karakterler arasında hafızalara kazınan bir derinlik ya da görev yok. Ancak bu filmi bayağı yapan değil seyirciyi ana felsefeye odaklayan bir araca dönüşüyor. Boyacı Halil ile elit kesimi temsil eden Meral arasında geçen aşkı anlatan film, Metin Erksan’ın mütevazi kaynaklar ile zor şartlar altında çektiği bir filmdir. Zaten zamanında da çok ilgi görmemiş zamanla kültleşmiştir.

Surete aşık olmak gibi pek sık rastlamadığımız bir konuyu işleyen film, anlatımda ki ustalık ve şiirsellik ile muazzam bir akıcılık sağlıyor. Fars edebiyatında örnekleri görülen bu felsefeyi sinemaya bu denli duru uyarlamak hem teknik hem de senaryo anlamında ileri uyumluluk ve tutarlılık gerektirmektedir. Halil’in Meral ile ilk kez rahatça konuştuğu ve olayların bir nevi giriş bölümü addedilebilecek sahnesi kendine yağmurlu bir çiçek serasında hayat bulacaktır. O ana kadar kendini anlatamayan anlatmakta istemeyen Halil ‘’ Aylardan beri gelip neden benim resmime bakıyorsun’’ sorusuna önce cevap vermeyecektir. Konuşmaya başlaması yanlış anlaşılmak istenmemek ve aşkının aslında kime olduğunu anlatmanın elzem bir duruma dönüşmesinden sonraya gelmektedir.

Surete Âşık Olmak…

Meral aşık olunanın kendi olmadığından bir parça hayal kırıklığına uğrar. Ancak Halil’in saf aşkı Meral’i kendine aşık ettirecektir. Sevdiği şeyi ebediyen kaybetmemek için ezeli bir endişe duyan Halil, hayal kırıklığına uğramamak için sureti aslından ayrı görüyor. Ve gölgeyi ağacın üstüne koyuyor. ‘’Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil resmini tanıyorum. Belki sen benim güzel düşüncelerimi yıkarsın’’. diyor. Meral tüm bunları büyük bir itidalle karşılıyor. Ancak gerçeklikte yok sayılmayıp kadınca gurur kendini rahatsız ettirmeden hissettiriyor. Derinliğiyle filmin erken finali olarak kendini hissettiren bu sahne, sonun başlangıcı olup, olayları şekillendirecektir.