11.07.2016

Çizgi Ötesi: Arrugas

arrugas -1

Yaşlılık tuhaf bir durum. Kiminin korkulu rüyası, kimi için merak konusu ama hemen herkesin tanışacağı bir gerçeklik. Hem kendine hem de etrafındakilere zor, kaya gibi sağlam dururken bir bebek gibi kırılgan olunabilen bir durum. İşte Arrugas (Kırışıklıklar), insan hayatının bu kırılgan dönemini ele alan bir animasyon.

İstanbul Film Festivali’nde ülkemizde de gösterilen Arrugas, Paco Roca’nın çizgi romanının bir uyarlaması olan hüzünlü bir yapım. Yönetmenliğini, L’illusioniste‘in mutfağında görev alan Ignacio Ferreras‘ın yaptığı Arrugas, naif ve yürek burkan bir yapım.

Filmde huzurevinde yaşayan sevimli bir grup yaşlı ile tanışıyoruz. Onların yaşadığı hem hüzünlü hem de komik anların tanığı oluyoruz. Filmin ana karakteri Emilio, yıllarca bankacılık yapmıştır ama artık hafızası gidip gelmekte ve birlikte yaşadığı çocukları için hayat daha da zorlaşmaktadır. Bunun üzerine oğlu tarafından bir huzurevine yerleştirilen Emilio, burada hem yeni arkadaşlıklar kuracak hem de yeni hayat hikâyelerine ortak olacaktır.

Söylenenleri tekrarlayan bir eski DJ, odasının penceresinin kenarında oturup trenle İstanbul’a gittiğini sanan bir kadın, paket çayları ve küçük kahvaltılıkları kendisini ziyaret etmesini beklediği torununa saklayan bir kadın… Daha birçok renkli kişiliği Emilio’yla beraber huzurevinde tanırız. Miguel de bunlardan biridir. Emilio’nun oda arkadaşı olan Miguel, huzurevinin açıkgözüdür. Hasta yaşlıların durumlarından yararlanarak onlardan para koparır. Başlangıçta bu özelliği ile itici gelse de sonraki süreçte Emilio’nun yakın arkadaşı olacak ve Alzheimer başlangıcında olan arkadaşının “üst kat”a gönderilmesini önlemek için elinden geleni yapacaktır.

Hüzünlü bir yapım olmasının yanında izleyenin kendini filmdeki karakterlerin yerine koymasının kolay olduğu bir animasyon Arrugas. Belki de etrafınızdaki yaşlıları düşünerek ama her durumda yüreğiniz ezilerek izleyeceğiniz bir yapım. Çizgileriyle, anlatım tekniğiyle farklı bir yerde duran Arrugas, sinematografisiyle de öne çıkıyor. Nitekim İspanya’nın Oscar’ı olarak nitelendirilen Goya Ödülleri’nde hem “En İyi Animasyon Film” hem de “En İyi Uyarlama Senaryo” ödüllerini almayı başarmıştır.