24.08.2022

Asfaltın Kralları: Ford Ferrari’ye Karşı

Güney YURDAKUL

Zorlu Bir Yarış, İki Dev Rakip

Film, 1963 yılında batma tehlikesiyle karşılaşan Ferrari’yi satın alma girişiminde bulunan Ford Motor Company’nin, Enzo Ferrari’den aldığı sert karşılık üzerine dünyanın en eski otomobil dayanıklılık yarışı Le Mans’a katılmak için 1959 yılının şampiyonu Carroll Shelby’den yardım istemesi ve ardından yaşananları konu alıyor. 2. Henry Ford, 1963 yılına kadar Le Mans’ın krallarından olan Ferrari takımını yenmek için şirket politikasında önemli değişikliklere gider. Shelby’nin yoğun çabalarıyla direksiyona geçebilen Ken Miles’ın dramatik hikâyesi ise filmin ana odağı.

Filmin Atmosferi

Asfaltın Kralları, mutlaka sinemada hatta IMAX kalitesinde deneyimlenmesi gereken bir film çünkü filmin en güçlü olduğu yanı atmosferi. Filmin açılış sahnesinden sonuna kadar koruduğu kendine has atmosferi, özellikle yarış sahnelerinde izleyiciyi olaya dahil etmede son derece başarılı. İzleyici, yarışın neticesi konusunda tahminlerde bulunabiliyor olsa da pistteki adrenalini ve heyecan dolu son düzlüğü oturduğu koltukta deneyimlemekten geri kalmıyor.

Derinlikli Bir Hikâye

Filmin görsel yanı bir yana, anlatılan hikâyenin tarihsel gerçekliğe dayanıyor oluşu ve son derece dramatik bir finale sahip olması da filmi yukarı taşıyan ayrı bir unsur olarak göze çarpıyor. Temasının ana odağında yarış ve arabalar olan filmlerde en çok görülen eksiklikler, hikâyenin aksiyona kıyasla zayıf kalması ve hikâyelerdeki boşlukların aksiyon sahneleri ile kapatılmak istenmesidir şüphesiz. Asfaltın Kralları’nda ise böyle bir sorun ile karşılaşmıyoruz. Gerçek bir hikâyeye dayanıyor olması kuşkusuz önemli bir etken. Ekonomik politikalar, kurumsallaşan yapıların çatısı altında çalışan parlak fikirli insanlar ile bu insanları kumanda etmeye çalışan egolu takım elbiseli yöneticiler ve toplumun en küçük yapı taşı aile… Bu saydıklarımız, filmin öyküsünü kurarken danıştığı tarihi olayların derininde yatan bazı önemli etmenler. Asfaltın Kralları, bu etmenleri iyi oyunculuklar ve doğru hikâye kurgusu ile gün yüzüne çıkararak sadece hız tutkunlarına değil toplumun her yaştan kesiminin zevk alacağı bir yapı kurmayı başarmış.

Ford ve Ferrari ile Ken Miles’ın trajikomik hikâyesine hâkim değilseniz, tavsiyemiz filmin fragmanına dahi bakmadan filmi sinemada deneyimlemeniz yönünde. Oscar adaylıklarında da kendine yer bulmasını beklediğimiz Asfaltın Kralları, özellikle tarihine tam olarak hâkim değilseniz sizi şoke edecek ve size keyifli bir iki saat yaşatacak.