30.10.2020

Âşık Olduğumuz Dizi ve Film Karakterleri: Nick & Mr. Darcy

Mr. Darcy – Pride and Prejudice (1996)

Sir Laurence Olivier de dahil olmak üzere bir dolu aktör tarafından canlandırılan ancak hiçbirinin Colin Firth kadar iyi taşıyamadığını düşündüğüm ve benim de başka bir şekli şemailde hayal edemediğim karakter, William Fitzgerald Darcy.

Milyon tane Jane Austen uyarlaması içinde en iyilerinden biri olan BBC yapımı altı bölümlük mini dizi Pride and Prejudice vaktiyle yayınlandığı zaman pek de mini sayılmayacak bir infial yaratmıştı. Bu infialin baş müsebbibi aşırı iyi ve oldukça sadık bir uyarlama olmasının yanında aşkının ateşinden kendisini beyaz gömleği ile Pemberley’nin serin sularına atan Bay Darcy idi. Aslında kitapta olmayan bu sahne ile Colin Firth bir gecede milyonların sevgilisi olmuştu. Bu etki Bridget Jones’un Günlüğü adlı romanın sinema uyarlamasında yeniden Bay Darcy isimli, karakter olarak da çok benzeşen bir kişiliği canlandırmasına kadar vardı.

Peki Mr. Darcy’i çekici ve âşık olunası kılan unsurlar neler? Âşık olduğu Elizabeth Bennett’in pek “konuşkan” annesinin üstüne basa basa söylediği gibi on bin poundluk yıllık geliri mi yoksa dillere destan yakışıklılığı mı? Tabi ki bunların önemi yadsınamaz ama kendini beğenmişliği, sosyal statülerde takılıp kalmışlığı ve Elizabeth’in de tâ en baştan kalbini kırması zenginliğini de yakışıklılığını da eleyiveriyor. Ancak aşk, en başlarda burnundan kıl aldırmayan bir ruh halindeyken sonlara doğru o burnun sürtülerek tam Elizabeth’in istediği kıvama gelmeye başlaması, mükemmele yakın bir hal almasıyla devreye giriyor. Zira bu açıdan bakınca sırılsıklam aşık ve bu yüzden değişmeye çalışan bir erkek söz konusu olan. En önemlisi de, Colin Firth daha romanı okurken aşık olduğum Darcy’nin tam da kafamdaki imgesini, karakterin gururlu, çaresiz, âşık ve de merhametli hallerini mükemmel bir oyunculukla yansıtıyor.