24.08.2022

Avengers: Endgame – Son Durak

Güney YURDAKUL

Avengers: Endgame… 2008 yılında, Robert Downey’nin Tony Stark olarak o meşhur basın toplantısını yapıp ‘‘I am Iron Man” dediği günden beri beklediğimiz film. İlk fitil ateşlendikten tam 11 yıl, 21 film sonra gelen fakat her geride bıraktığımız yılda ve filmde asıl olarak izlemeyi umduğumuz/beklediğimiz film.

Yaazıda, her zamanki incelemelerimizden farklı olarak, bu sefer filme dair hiçbir spoiler olmayacak. Henüz çıkmadan pek çok sızıntı ile boğuşmak zorunda kalan Endgame, herkesin tatması gereken bir deneyim. Herkesin, öncelikle kendi gözleri ile görmesi gereken bir final.  

Son bir defa

Avengers Endgame, size geride bıraktığınız 21 filmin finali olma iddiası ile geliyor. Ana ekip son bir kez daha harekete geçiyor. Peki bunu başarıyor mu? Kesinlikle… Finaliyle geri dönüşü olmayan bir yola gireceğini içten içe bildiğimiz fakat yine de çaresizce gelmesini beklediğimiz film, o son noktayı layığıyla koyuyor. Yarattıkları ve biz seyircilere çok alıştırdıkları bu evrenin sonu artık karşımızda. Film, yaratılan evrenin farkında ve vedasını ederken bu zamana kadar koydukları her tuğlaya bir noktada selam gönderiyor. Bizler de yıllarımızın geçtiği bu filmlerin anısını, bir film şeridi misali yad ediyoruz. Bazı noktalarda hatırlamaya başlıyoruz. Tam anlamıyla mükemmel olmayan, iyisiyle kötüsüyle totalde bir bütün halinde iyi olan bu evrene ne kadar alıştığımızı fark ediyoruz. Aslında bir yere gittiği yok evrenin. Şimdiden beş yıllık yeni planlarının hazır olduğunu biliyoruz. Fakat bu filmden sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, hissettirmeyecek. Çünkü artık oyunun sonundayız!

Denge bozan bir film

Film, eğer bu janra hakimseniz ve Endgame, sizin için bu hafta sonu vizyonda ne varmış diye baktığınızda gözünüze çarpan bir film değilse kesinlikle kafanızı çok karıştıracak ve dengenizi bozacak. Peki hangi anlamda? İyi anlamda dersek film, sizi yarattığı duygu yoğunluğunun içine çekecek ve hem gülecek hem de ağlayacaksınız. Üç saatin nasıl geçtiğini anlamayacak ve bittikten sonra derin düşüncelere dalacaksınız. Kötü anlamda dersek film esnasında, kafanızda bir ton soru işareti dolaşacak. Epik sahneler izleyecek ve heyecanlanacaksınız ama temeli olmayan hikâye boşlukları eğer gözünüze olur da ilişirse, soru işaretleri kafanızda tekrar dönmeye başlayacak. Film bittikten sonra derin düşüncelere dalacaksınız. Yani her halükarda film bittikten sonra, az önce deneyimlediğiniz o yolculuğun son evresinin etkisinden kolay kolay çıkamayacaksınız. Filmin belki de kendisinde varolan eşsiz bir özelliği bu. Bir film değil tam tamına 22 film izleyeceksiniz. Her filmin eksik yanı ya da yanlış tercihi bu filmde olacak. Ama her filmin zekice kurulmuş hikayesi, yaptığı ters köşe, epik sahnesi, duygusal anı, yüzünüzde tebessüm yaratan sahnesi de bu filmde sizi bekliyor. Yoğunluğu katman katman olan bu filmin eleştirecek pek çok yanı var fakat beğenilmeyecek hiçbir yanı yok.

Son durak

Film, yola çıkarken başı çeken tüm yapı taşı isimlere hak ettikleri finali veriyor. Film, ölenlerin ve kalanların olduğu bu büyük mücadelenin baş kahramanlarının hepsini onore ediyor. Endgame, biz seyircilerin onlara verdiği değeri yok saymıyor, aksine bizlerin duygularına tercüman olmak için ekstra çaba sarf ediyor. Endgame, uzun bir yolculuğun şimdilik son durağı. Haliyle bu durakta inecekler ve bu durağı geçip yola devam edecekler var. Büyük kararlar büyük finaller yaratır. Film boyunca bu büyük kararlar karşımıza adım adım çıkıyor. Geride kalanlara üzülmek bizlerin en saf tepkisi belki de. Fakat kaptanın da dediği gibi ” …Devam etmeliyiz…”

Infinity War ile Endgame aslında tek bir film. En azından hikaye olarak öyle. Filmin ilk perdesi yani Infinity War, kendi içinde daha tutarlı ve sert bir giriş. Ayrıca başrol Thanos. Filmin ikinci perdesi yani Endgame, tutarsızlıkları olan fakat bir final olmasının getirisi olarak duygu yükünün tüm olgularıyla yüksek olduğu epik bir film. Ayrıca başrol, her zaman bizdeki yeri ayrı olacak olan orijinal altılı Avengers. Kısacası bu film, acısıyla tatlısıyla sevdiğiniz ve sevmediğiniz her şeyin bir kapsamı ve yeri geldiğinde ondan da fazlası.

*Filmde ilk defa bir end-credit bulunmuyor fakat sonuna kadar kalmanızı öneriyoruz.

*Detaylı ve spoilerlı bir inceleme de gelecek haftalarda sizlerle olacak!