24.08.2022

Başka Filmlerin Hikâyelerini Çalmış 10 Ünlü Film

The Force Awakens (A New Hope)

Her üçlemenin aynı hikayelerini farklı nesillere göre uyarlamasıyla tarih tekerrür eder sözünün en iyi örneklerinden biri Star Wars Serisi. A New Hope’un senaryo şemasını kullanışından ötürü The Force Awakens, bu çalıntı senaryolar arasında en öne çıkanlardan biri.

A New Hope filmiyse, Kurosawa’nın neşeli bir grubun gelip evreni ele geçirmek isteyen şeytani bir imparatorluğun karargahlarını yok etmesini anlatan Hidden Fortress’ından ilham almıştı. The Force Awakens da Return of the Jedi’dan yıllar sonrasını ele alarak, aynı senaryoyu kullandı. “Geriye A New Hope’dan ne fark kaldı?” sorusuna cevap vermemiz gerektiğinde de söyleyebildiğimiz tek şey Starkiller Üssü’nün Death Star’dan çok daha büyük olması.

Tokyo Story (Make Way For Tomorrow)

Gelmiş geçmiş en yürek parçalayıcı filmlerden olan Tokyo Story de senaryosunu başka bir yapımdan almış filmlerden. Yaşlı bir çiftin ailesi tarafından yalnız bırakılmasını anlatan film, 1937 yapımı Make Way For Tomorrow baz alınarak yaratılmış.

Make Way For Tomorrow, Büyük Buhran döneminde çekilmiş, evlerini icradan dolayı kaybedince ayrı kalmış yaşlı bir çifti anlatıyor. Eğer Tokyo Story’nin yönetmeni Yasujiro Ozu’nun hayranıysanız, Make Way For Tomorrow’u mutlaka izlemenizi öneririz.

Avatar (Dances with Wolves)

James Cameron her zaman büyük bütçeler ve daha da büyük geri dönüşlerle tanınmıştır. Avatar’la kariyerinin en büyük başarısını elde eden Cameron’ın filminin konusu, büyük ihtimalle herkesin hatırlayacağı gibi, Pandora’lı Na’vi insanlarının Amerikan emparyalizmine karşı olan direnişleri.

Tek sıkıntıysa bu hikâyenin zaten daha önce yazılmış olması… Kevin Costner, “Dances With Wolves”la Kızılderililer’in, Beyaz Amerikalılar’ın istilasına karşı direnmesini hassaslıkla ve öyküsel bir şekilde işlemiş ve en iyi eserlerinden birine imza atmıştı.

Öte yandan Avatar’ın, Pocahontas, The Beast, Ferngully ve Princess Monokoke’la olan ürkütücü benzerliği ve iyi düzenlenememiş bir kopya olması, 3D görsellerinin izleyiciyi büyülemesi sayesinde arkaplanda kalıp gözden kaçmayı başarabilmişti.

Kaynak: taste of cinema

123