30.09.2016

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları: Burton Evreninde Korkunç Masallar Kuşağı

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children2

Tim Burton masal anlatmayı sürdürüyor

Sinemanın gözde yönetmenlerinden Tim Burton her yaptığı filmle ilgi çekmeyi başarıyor. Son dönem filmlerinin çoğunda eleştirilen yönetmen, genelde kariyerinin ilk dönem filmlerine yakın işler yapmamakla suçlanıyordu. Tabi kariyerinin ilk dönemine yakın işleri beklemek ne kadar doğru tartışılır. Çünkü Tim Burton artık sinema hayatında farklı bir yöne girdi. Bu yüzden de son dönem işleri üzerinden yeni filmlerini değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

İşte yeni filmi Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları da olgun Burton’ın dünyasından çıkma bir iş olarak dikkat çekiyor. Film uyarlandığı uyarlamadan farklılıklar gösterse de, birebir sadık uyarlama beklemek yönetmenlik açısından haksızlık olur. Her yönetmenin kendine göre dinamikleri ve vizyonu vardır. Bu yüzden kendi seçimleri doğrultusunda hareket ederler. Burton da bu yoldan giderek sevdiği tarzda filmler çekemeye çalışıyor.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nın konusunu kısaca özetlememiz gerekirse; Jake (Asa Butterfield) dedesinin anlattığı tuhaf hikayelerle büyümüştür. Dedesinin şüpheli vefatından sonra hikayelerinde geçen yetimhaneye gitmek ister. Bunun üzerine babasıyla beraber seyahat gerçekleştirirler. Jake’i burada yeni bir kader beklemektedir. Tuhaf çocukların yaşadığı ve Bayan Peregrine’in önderliğinde yeni bir hayatın varlığı, Jake’i karar vermeye zorlayacaktır. Ancak Jake’in fazla zamanı yoktur.

peregrine

Yaratılan görsel dünya filmin en büyük kozu

Yönetmenin gelişen yeni teknolojileri kullanma isteği, kendi görsel dünyasını şekillendiren bir yönetmen için son derece davetkar bir neden olarak filmde kendini hissettiriyor. Tim Burton’ın geçmişine gittiğimizde animasyonculuk döneminden kalma tecrübelerini, filmin canavarlarının yaratılma sürecinde kullandığı apaçık belli oluyor. Bunun neticesinde de filmin her türlü görselinde yeni teknoloji ile harmanlanan stop motion efektler filmin albenisini arttıran bir işçiliğe dönüşüyor.

Senaryo olabildiğince derli toplu olduğundan dolayı, film akıcılığı kaybetmeden bir yağ gibi kayıp geçiyor. 127 dakikalık süre hissedilmezken, küçük seyircileri korkutacak bir masalın varlığı izleyicilere ilan ediliyor. Çocuk karakterlerin çokluğunu düşündüğümüzde, film için çocuk filmi demek mümkündür. Ancak anlatılan öğelerin tekinsizliği ve korkutma eğilimi filmin yetişkinlere daha yakın olduğunun göstergesi olarak yorumlanabilir.

Filmin karakterlerinin özellikleri keşfedilmeyi hak edildiğinden tek bir filmin içine sıkıştırılması izleyiciyi tatmin etmeye yetmiyor. Yani aslında hikayenin potansiyeli göz önüne alındığında özlenen fantastik film serisinin Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları olduğu gerçeği, filmin tek filmle sınırlı kalması izleyici açısından haksızlık olarak nitelendirilebilir. Nitekim gerek yaratılan karakterleri, gerekse yaratılan dünya çok filmlik bir serinin gelmesi gerektiğini gösteriyor.

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children1

Oyuncu performansları dikkat çekici

Filmin oyuncu kadrosunun yerli yerinde bir takım oyunu gibi görevlerini icra ettiklerini söylemek mümkün diyebiliriz. Eva Green her zamanki gibi izleyiciyi kendine çeken aurası filmin geneline yayılırken, genç oyuncuların performansları daha çok ön plana çıkıyor. Bilhassa Emma rolündeki Ella Purnell filmin yükselen yıldızı diyebiliriz. Tim Burton da filminde konuk oyuncu olarak kısa bir görünüp çıkarken, kendini tiye aldığını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak Tim Burton’ın son dönemini incelediğimizde ortaya çıkan iş, son dönemdeki en iyi filminin ortaya çıktığı yönünde olacaktır. Filmin klişe fragmanına rağmen filmin eğlence dozunun yüksek oluşu, yaratıcılık anlamında bonkör davranması ve sanat yönetiminin kusursuz kotarılması sonucunda izleyicileri memnun edecek bir iş ortaya çıkıyor. Fantastik severlerin ve Burton hayranlarının kaçırmaması gereken bir iş olarak akıllarda kalıyor. Keyifli bir film sizleri bekliyor.