24.08.2022

Beni Satan Casus: Kimseye Güvenme

Konuk Yazar:  Tayfun Çidem

Soluksuz ve Kahkaha Dolu Bir Film

Audrey ve Morgan isminde iki genç kızın bir dizi olaydan sonra bir anda kendilerini uluslararası bir suç ve casusluk sarmalının içinde bulmalarını konu eden film, bir aksiyon filminden beklediğiniz tüm unsurları daha ilk dakikasından size verirken iki saatlik sürecin ilerleyen her saniyesinde de barındırdığı ve tırmandırdığı komedi ile de seyirciyi yakalamışa benziyor. Bu kimilerince ciddiyeti bozmak ve hikâyeyi güçsüzleştirmek gibi dillendirilse de eğlence amacı güderek beyaz perde karşısına geçen her seyircinin soluksuz ve kahkaha ile dolu bir film izledikleri aşikâr.

Onu Üzersen…

Audrey ve Morgan’ın birbirleriyle olan kardeş ötesi dostluk ilişkileri ve tabiri caiz ise her durumda birbirlerinin kıçını kurtarmadaki başarıları takdire şayan. Psikopat bir ajandan işkence görmek, silahla tehdit edilmek veya sadece erkekler… İki karakteri de filmin başında eksik yönleriyle iyice tanıyoruz. Karakter gelişiminin filmin büyük bir bölümünde Audrey üzerinde yoğunlaşması ancak Morgan’ın finalde yaşadığı sıçrama sistematiklikten uzak fakat hareketli diyebiliriz.

Feminist Bir Film Değil

İçerdiği birtakım söylemlerden ötürü filmden sonra “Feminist sayılabilecek bir film mi izledim?” sorusunu çok duydum. Hayır! “The Spy Who Dumped Me” kesinlikle feminist bir film değil. Ana karakterlerimizin kadın olması ve birkaç feminizm esprisi barındırması dışında yalnızca “Yüzüklerin Efendisi” kadar feminist diyebiliriz. Ki üçlemede kadın kadına tek bir diyalog dahi olmadığını pek çoğumuz artık duyduk veya biliyoruz. Öte yandan kadınların ajan filmlerinde çokça tercih edildiği de bir gerçek. Yönetmen Susanna Fogel’in de feminist bir ruhu olduğu kesin.

Kime Güveneceğimizi Şaşırdık

Kafada hiçbir soru işareti bırakmadan geçen filmin ilk yarısından sonra işler bir noktada öyle bir hal alıyor ki iki saniye önce kötü adamımız kabul ettiğim kişi bir anda değişiveriyor. Kim kimin için çalışıyor? Bu adam da nereden çıktı? Şimdi kime güveneceğiz? Film sizi tercih yapmaya mecbur bırakıyor bir anlığına. Audrey üzerinden yaptığımız bu tercih anlık bir tercih ve dönütü de çabuk oluyor. Bu bağlamda seyirci sıkılmadan ve gerilmeden kafasındaki sorulara cevap buluyor.

 Farklı Çekim Açıları

Aksiyon filmlerinde gördüklerimizin bir tık ötesinde; farklı bir bakışla, farklı çekim açılarıyla çekilmiş güzel kovalamaca ve dövüş sahneleri izledik diyebiliriz. “The Spy Who Dumped Me” sizlere bunun yanı sıra eğlenceli bir arkadaşlık serüveni ve tatlı bir kendini bulma hikâyesi de sunacak. İzlenecekler listenize hâlâ eklemediniz mi?