10.06.2018

Beyaz Perdede Orta Yaşlı Kadınların Cinselliğe Bakışı

Elle – 2016

Yönetmen: Paul Verhoeven

Oyuncular: Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny…

Listenin en ters köşe yapan kadınlarından biri Michelle olmalı. Zira Michelle, kendisine önce tecavüz eden sonra da tacizlerine devam eden erkeğin peşine düşer. Üstelik bunu yaparken fazlasıyla güçlü bir tavır gösterir. Michelle’nin gelmiş geçmiş en güçlü kadın portrelerinden birini çizdiğini söyleyebiliriz. Üstelik sekste de ne istediğini o kadar iyi biliyor ki. Ne toplumun kokuşmuş kuralları ne de ondan beklenilen rol modelleri engelliyor onu bu yolda.

Karakter ile ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

La pianiste (Piyanist) – 2001

Yönetmen: Michael Haneke

Oyuncular: Isabelle Huppert, Annie Girardot, Benoît Magimel…

Film, bakışları Erika’nın mazoşik ve sadistik dürtülerine yönlendiriyor. Erika diğer insanlara herhangi bir şekilde bağ kurmakta ve empati yapmakta zorlanıyor. Böylelikle duyguları ve tutkusu müziğinin içine, kendine, annesine ve öğrencilerine yönlendirdiği şiddet eğiliminde yüceliyor.

Piyano çalan ve Erika’nın klasik müziğe olan sevgisini paylaşan mühendislik öğrencisi Walter Klemmar’ın ilk görünüşünde, Erika’nın düzeni bozulmaya başlar. Buna rağmen ikili fiziksel ve psikolojik kontrol ile şiddet ve saplantılar içeren talihsiz bir sürece atılırlar.