24.08.2022

Bir Çağan Irmak Kısası: Bana Old and Wise’ı Çal

Esma AKALIN

Ruhlar Aleminin Âşıkları Şarkı İsteğinde Bulunursa…

“Dünya, biz sıradan insanlar için umutların tükenmediği bir yer.”

Çağan Irmak’ın 1998’de çektiği ve o yıl İFSAK Kısa Film Yarışması‘nda birinciliği alan yaklaşık yarım saatlik bir kısa film “Bana Old and Wise’ı Çal”. Melankolik bir atmosferde geçen film, Yalnızlar Saati isminde bir radyo programı sunan Oğuz’un(Erkan Can) konuşmasıyla başlıyor. Böylelikle Eski Türkiye’nin eski romantik filmlerine nostaljik bir yolculuk sunuyor bu kısa seyircisine.

“Gecenin, sohbetin ve müziğin dostluğunu uykuya tercih eden” dinleyicilerine seslenen Oğuz’a ilerleyen saatlerde gelen bir şarkı isteği, hem onun hem de parçanın armağan edildiği kadın Eda’nın(Derya Alabora) hayatında bir şeyleri değiştirecektir. Zira isteği yapan kişi yaşamını çoktan yitirmiş bir ölüden başkası değildir! Ruhlar alemi ve gerçek dünya arasında köprü görevi gören radyo programı, aynı zamanda yeni bir aşkın filizlenmesine de vesile olacaktır.

Çağan Irmak’ın ilerideki filmlerine, yumuşak ve romantik üslubuna, müzikle iç içe geçen sinemasına –1996, Şaşıfelek Çıkmazı dizisinden sonra- usta isimlerle yaptığı bu giriş izlenmeye değer bir yapıt. Yönetmenin filmde müzik dünyasının efsanelerinden “The Alan Parsons Project” ve diğer nadide isimlere yer vermesiyse artı puanları hak ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=BWFeUNyfpmM