09.02.2022

“Bir Daha İzlemem” Dediğimiz Filmler

Tuğba Nur YILDIRIM

Lilja 4-Ever

Lukas Moodysson’ın izlemesi en zor filmi Lilja 4-Ever. Sovyet gettosu, fakirlik, zor şartlar, sevgisizlik, derken fahişeliğe sürüklenen 16 yaşında bir genç kız. Lilja ve Volodya’nın umutsuz çırpınışları. İki çocuğun masumiyetine tamamen zıt şekilde acımasız bir ortam. Erkek egemen dünyadan nefret ettiren, özellikle sevgisizliği çok iyi anlatan film izledikten sonra seyircide bir enkaz bırakıyor. Finaliyle de tuz biber ekiyor. Beni çok etkileyen fakat bir daha izlemek istemediğim filmlerden.

Dayereh/Çember

Orta Doğu kadınlarının sorunlarını çok iyi özetliyor Jafar Panahi’nin filmi. Senaryosu ve kurgusuyla bir bütün olarak kadınların çıkışsızlığını vurguluyor. Birbirine teğet geçen karakter portreleriyle kadınların çembere sıkıştığı bir dünyanın portresi ve korku toplumu çok gerçekçi ve tam da bu yüzden tekrar izlemeye yürek dayanmıyor.

Mother!

Seyirciyi ikiye bölen filmlerden Mother üstte saydığım diğer iki filmin aksine birçok yönden abartılı oluşuyla katlanamadığım, nefret ettiğim ve bu yüzden bir daha üstüne para verilse bile görmek istemediğim bir film. Yaratılıştır, doğa anadır, Adem’le Havva’dır, kıyamettir derken göndermelerini biraz fazla gözümüze sokuyor Aronofsky. Sevenlerine havale ediyor ve kenara çekiliyorum.