09.02.2022

“Bir Daha İzlemem” Dediğimiz Filmler

Hasan Nadir DERİN

Vizyona giren hemen her filmi izlemeye çalışan bir sinefil olarak, tekrar izlemeyi istemediğim filmleri farklı türlerden birer örnek vererek sıralamak istedim.

Troller ve Dinozorlar (Trolled)

Çocukların zekalarını ve beğenilerini önemsemeyen, nasılsa çocuk bunlar, önlerine hangi filmi koyarsak tüketirler kafasındaki filmler. Aslında yerli çocuk filmlerinden bu tanıma uyan çok yapım var ama bu kez yabancı bir film olsun. Alex Sebastian’ın bu filmi, 3D animasyon dersinin ilk haftaları için hazırlanmış ama geçer not alamamış bir film gibiydi. Perdede aynı anda 3 farklı karakter gözüküyor ve birbirleri ile etkileşime geçemiyorlardı. Sadece karşılıklı durup, konuşuyorlardı. Filmin belli bir konusu olduğundan da emin değilim. Film bittiğinde salondaki tüm çocuklar, filme tahammül edemeyip çıkmışlar, salonda bir tek ben kalmıştım.

Tersine

Anlattığınız şeyin çok haklı bir mesajı olmasının, iyi film yapmak için yeterli olmadığını gösteren, kamu spotu filmleri. Bu filmde, yönetmen Ahmet Faik Akıncı, cinsiyet eşitsizliğini, kadın ve erkek karakterlerin yerlerini tersyüz ederek vermeye çalışmıştı. Kendisinden 20 yıl önce gelen Tersine Dünya filminin aynı fikrini, hatta ismini kullanmasını bir yana bırakalım. Oyunculuklardan, yönetmenlik tercihlerine ve seyircinin üzerine üzerine gelen binlerce mesaj ile o kadar zayıf bir filmdi ki, bir daha tahammül edebileceğimi zannetmiyorum.

Cinni Kabus

Sıfır bütçeli ve binlerce kez karşımıza çıkmış fikirleri karşımıza getiren yerli cin filmleri. Son yıllarda bunlardan bir sürü bulmak mümkün. Hiçbirini de bir daha izlemek istemem ama bu film, diğerlerinden ayrı bir seviyede idi. Korkutmak isterken güldürmesi, müsamere seviyesindeki oyunculukları, hikâyenin zayıflığı önemli değil, onlara alıştım. Bu film, post prodüksiyon aşaması tamamen bitmeden sinemalara gelmişti. Giriş jeneriği eksikti, seslendirmelerde senkron yoktu, bazı yerlerde oyuncuların ağızları hareket etmesine rağmen hiç ses yoktu, özel efektler yarım kalmıştı, hatta bir yerde filmde kullanılan bir programın verdiği hata mesajı perdeye yansıyordu. İnanılmaz, gerçekten inanılmaz.