24.08.2022

Bombshell: Üç Farklı Kadının Gözünden Bir Skandal

Yazarın Film Puanı: 10/6

Güney YURDAKUL

Bombshell, ortaya çıkması ile büyük olay yaratan, Fox News’in kurucusu ve CEO’su olan Roger Ailes’in taciz skandalının perde arkasında yaşananları konu ediyor. 2016 yılında ilk olarak televizyon yorumcusu Gretchen Carlson, ardından Megyn Kelly ve daha birçok kadın, Roger Ailes’ın tacizine maruz kaldığını açıklamıştı. Filmde, taciz olayının su yüzüne çıkması ile yaşananlar ve tacizde bulunan medya patronunun perde arkasındaki öyküsü gözler önüne seriliyor.

Başarılı Cast

Filmin üç başrol oyuncusundan ikisi, gerçek figürlere hayat veriyor. Charlize Theron’un Fox’tan NBC’e geçiş yapan haber sunucusu Megyn Kelly’i, Nicole Kidman’ın televizyon yorumcusu Gretchen Carlson’ı çok başarılı bir şekilde yansıtıyor. İki oyuncunun da canlandırdıkları figürlere bir hayli benzemiş olmaları, oyuncu tercihlerinin ne kadar yerinde olduğunu ortaya çıkarıyor.

Etkili Bir Kurgusal Dokunuş

Margot Robbie’nin canlandırdığı kurgusal Fox News yapımcısı Kayla Pospisil, seyircinin yaşanan olayların ciddiyetini farkına varmasında etkili bir araç. Filmi izlerken yakından tanıdığımız karakterler, Roger Ailes’ın tacizine yıllar önce maruz kalmış. Fakat Kayla, tüm bu kötü süreçleri, bizlerin gözü önünde yaşıyor. Bu kurgusal karakter sayesinde film, seyirciyi daha çok içine çekiyor ve etkileyiciliğini sürekli kılıyor.

3 Kadın 3 Evre

Karakterlerimiz, en iyi dönemini geçiren, gittikçe gözden düşen ve yüksekleri hedefleyen toy kadın olmak üzere üçe ayrılıyor. Film, Fox’taki kadınların geçirdiği üç evreyi, farklı karakterler ve onların perspektifinden bizlere başarılı bir şekilde sunuyor.

Filmin Sertlik Derecesi

Filmin ilk yayınlanan görüntüleri ile son fragmanı arasında ciddi bir ton farkı gözleniyor. Aynı durum filme de yansımış durumda. Yer yer film, tonunu belirlemekte zorluk yaşıyor. Ne kadar sert olacağını tam kestiremiyor. Yönetmen, tercihini skandalın perde arkasının çirkin taraflarını direkt gözler önüne taşımama yönünden kullandığı da aşikar. Yönetmen, bu tercihi doğrultusunda oyuncularının canlandırdıkları karakterlere yükledikleri duygu değişimlerini ön plana çıkarıyor.

Hızlı bir tempo ile sizi karşılayan film, özellikle ikinci perdesinden itibaren sizi evrenin içine daha rahat çekmeye ve yükselmeye başlıyor. Skandal ortaya çıktıktan sonraki süreçte edinilen bazı ikonik olayların filmde de aynı şekilde sahneleştirildiğini görmek, filmin etkileyiciliğini arttıran bir unsur.

Bombshell, pek çok farklı yönden ele alınabilecek bir skandalı, üç farklı tipte kadın karakter üzerinden hikayesini inşa ederek ve mercek altına aldığı bir haber kanalını adeta bir haber kamerası ile belgeler gibi göstererek alışkın olmadığımız bir görsel sunum yaratıyor.