29.12.2016

Canım Hollywood “Oscar Çok Beyaz”

Hollywood ne zaman daha eşitlikçi ve “olur” bir yer haline gelir ya da dönüşür? Oldukça karamsar cevaplara yelken açacak cinsten bir soru bu. Her sezon Hollywood ve temsiliyet üzerine bir şeyler yazılır, çizilir ancak bu temsil ögeleri hiç bir zaman elle tutulur, gözle görülür bir nosyona tekabül etmez. Şöhret sineması hep çok beyaz ya da çok erkek. Sanki koca bir çamaşır suyuna ya da bitmek bilmez bir erkeklik variline düşmüş gibidir.

Hollywood’un #OscarSoWhite ya da Türkçe ifadeyle #OscarÇokBeyaz ile yapacağı, daha doğrusu yapması gereken bir şeyler var. Ancak hem kadın temsili konusunda hem de bu fazlaca ve yıllarca çamaşır suyuna maruz kalmış Oscar için umut vadeden şeyler olmuyor değil. Zirveye ulaştık mı dersiniz, bu kısmı biraz muamma işte!

The Guardian yazarı Steven Rose bu konuda şöyle söylüyor:

2016’da #OscarSoWhite ile başladığımız ve sinemanın cinsiyet dengesizliği üzerine yoğunlaştığımız alanda her ne kadar ilki konusunda “başardık” diyemesek de, ikinci noktada yol aldığımıza inanıyoruz. Yıl başladı ve şu sıralar gişe hasılatında oldukça üst sıralarda olan ve bir kadın kahramanın direksiyonda olduğu Star Wars filmi ile sona ermek üzere. Şımarmak ve rol model almak için “American Honey”deki Sasha Lane’in serseriliği; “Room”da Brie Larson’ın zorlukların üzerinden ustaca gelebilen anne figürü; “Love & Friendship”teki Kate Beckinsale’in statü değiştirme çalışmaları; “Ghostbusters”ın pek sevdiğimiz versiyonunun bütün kadınları. Ve unutursak fısıldayın lütfen, yılın ikinci büyük Birleşik Krallık yapımı filmi “Bridget Jones’s Baby” de bu ilham listesinde!

#OscarSoWhite’a dönecek olursak… Kampanya hâlâ devam etmekte. 2016’nın açılışı, başrolünde Michael B. Jordan’ın olduğu “Creed” ile başladı. Genç siyahi Amerikalıların kotardığı film için bir Rocky filminin devamı demek oldukça tatlı. Beyoncé’nin oldukça radikal bir perspektifle izlediğimiz “Lemonade”si ise ana akım sinemaya bolca limon sıkmakta.

Önümüzdeki dönemin ödül skalasında fazlaca göreceğimize inandığımız ve !f İstanbul’un 2017 ayağında açılış filmi olacak “Moonlight” ise #OscarSoWhite demek için haklı bir sebep. Hollywood eğer ki bu listede bir bellek oluşturmak istiyorsa, belli noktalarda daha fazla konumlanmalı. Zira liste oku oku bitmiyor doğrusu!

Kaynak: theguardian.com