31.05.2016

Çizgi Ötesi: Ratatouille

Aşk, Müzik ve Enfes Yemekler

Fare sözcüğü bir tiksinti hissetmemiz için kendi başına bile yeterli olabilir bazen, değil mi? Yaşadığımız yerlerde olmalarından nefret ederiz, hele “mutfak” ile “fare” sözcüklerinin yan yana gelmesi irkilmemize neden olur. Ama Pixar, 2007’deki animasyonuyla bu fikirden bir Oscar çıkarmayı başarıyor.

Ratatouille‘da “Herkes yemek yapabilir” fikrine delicesine bağlanmış, aşçı olma hayali kuran ve bu konuda da oldukça yetenekli olan bir fare ile tanışıyoruz: Remy. Remy, ailesiyle yaşarken oburcasına yemek yemektense yediklerine lezzet katmayı denemek isteyen, bu yüzden de ailesi tarafından “tuhaf” olduğuna kanaat getirilen bir faredir. Ama yolu bir gün Paris’in ünlü şefi Gusteau’nun restoranına düşer ve orada ortaklık kurduğu beceriksiz Linguini ile harika yemekler yapmaya başlar.

Pixar’ın animasyonda ne kadar başarılı olduğunu anlatmaya gerek yok artık. Ama Ratatouille, görselliği ile benim açımdan hâlâ en iyi animasyonlardan biri. Sürekli tablolar sunuyorlar bize her karede. Sebzeler meyveler ayrı güzel görünüyor, tabaklardaki yemekler ayrı… (Hiç animasyon olduğuna bakmayın, Ratatouille‘u izlerken acıktığınızı hissedebilirsiniz.) Çizimlerdeki detaylar ise başka bir seyir keyfi veriyor izleyene. Görselliği kadar senaryosu da sağlam olunca tabii ki iyi bir film çıkıyor karşımıza.

Ve Paris… Şu günlerde kalbimizi sıkıştırsa da adını duymak; aşkın, müziğin, şarabın ve enfes yemeklerin şehrini, bir kere de Remy gibi bir çatıya çıkıp, yüksekçe bir yerden izleyerek Paris’e âşık olabilirsiniz. Ratatouille, Paris kartpostallarını da seriyor gözümüzün önüne.

Yönetmenliğini Brad Bird‘ün yaptığı filmin her sahnesinde Michael Giacchino‘nun yaptığı harika müzikler eşlik ediyor. Paris’te yaşanan hikâye Paris’i anımsatan tınılarla ilerliyor.

“Kendine inan, asla çabalamaktan vazgeçme” diye izleyicisine bağıran filmde dostluk da aşk da ihanet de gerektiği kadar var. Sonunda ise ortaya çıkan lezzetli bir Ratatouille olmuş. 2005’te “The Incredibles” ile Oscar kazanan Brad Bird, 2008’de de “En İyi Animasyon” Oscar’ına Ratatouille ile ulaştı. Film, aynı zamanda BAFTA ödülünü de kazanmıştır.

Bilmiyorum bilmeyen kaldı mı ama Ratatouille, Fransa’nın yerel yemeklerinden (hatta köylü yemeği olarak geçer) biridir. Basit tarifli, çok da lezzetli olan bu yemeği de animasyonu izledikten sonra denemek isteyebilirsiniz.

İyi seyirler…