23.05.2016

Çizgi Ötesi: The Prophet

The Prophet

Animasyonların belki de en güzel tarafı çılgın efektler kullanmadan izleyiciyi olağanüstü bir dünyaya götürebilmesi. Bunu yaparken masalsı bir görsellik sunabiliyor. Bunun içine hem işlediği temaları başarıyla yerleştiriyor hem de vermek istediği mesajları. The Prophet (Ermiş) de böyle bir animasyon işte.

Sadece animasyon demek yeterli değil aslında The Prophet (Ermiş) için. Çünkü bu filmde bir filozofun düşünceleri işleniyor bir bir. Bunu görünce bu animasyonun çocuklar için olmadığını da düşünmeyin lütfen. Ellerine felsefe hamuru verilince çocukların neler yapabildiğini görseniz şaşırırsınız.

“Ermiş” adını kullanıyorum bilerek, çünkü çok bilinen bir kitabın ismini taşıyor bu film. Sadece ismini taşımıyor, o kitabı taşıyor içinde. Lübnan asıllı filozof  Halil Cibran’ın “Ermiş” isimli kitabından uyarlanan (Aslında “uyarlanan” demek de pek doğru değil, “Ermiş’e dayanan” ya da “Ermiş’teki anlatıları işleyen” diyebiliriz belki de.) animasyonda tema olarak yok yok. Bir yanda anne-kız ilişkisi, bir yanda düşüncelerinden ötürü cezalandırılan ama yine de onlardan taviz vermeyen bir adam ve bu adamdan dinlediğimiz özgürlük, barış, aşk üzerine anlatılar…

Almitra, babasının ölümünden sonra bir daha hiç konuşmamış, haylaz mı haylaz bir kız çocuğudur. Yaşadıkları yerde pek sevildiği söylenemez. Annesi Kamila ise bir yandan Almitra’nın davranışlarının utancını yaşar, öte yandan kızıyla sağlıklı bir iletişim kuramamanın acısını yaşar. Geçinmek için ise ev hapsinde tutulan Mustafa’nın ev işlerini yapar. Mustafa ise kendisi özgür olmasa da özgürlüğün ne demek olduğunu bilen, hayatın getirdiklerine cevaplar bulmaya çalışan; iş, aşk, hayat, çocuklar ve ölüm gibi konular hakkındaki görüşlerini geçici olarak yaşadığı yer olan Orphalese’nin halkına şiirsel bir dille aktaran bir yazar ve ressamdır.

Şans eseri tanıştığı Almitra ile güzel bir dostluk kurar Mustafa. İnsanlarla geçinemeyen ve onlardan uzak kalmayan isteyen Almitra da artık Mustafa’nın dinleyicileri arasındadır. Ve onun düşünme biçimine hayran olur. Ancak işler pek de güzel gitmez.

Yönetmenliğini ve senaristliğini yapan isimlerden biri Aslan Kral‘ın da yönetmeni olan Roger Allers‘in olduğu filmin yapımcısı ise köklerinde Lübnan olan Salma Hayek ki sanatçı aynı zamanda animasyonda Kamila’yı da seslendirmiş. Görsel açıdan herkesi pek tatmin etmeyebilir bu yapım. Ancak Mustafa’nın anlatılarının görsel açıdan desteklendiği bölümler gerçekten de özgün bir görsel anlatım sunuyor izleyiciye.

Hem işlediği temaları hem de bu temaları işleme biçimiyle izleyiciyi sıkmayan, durumlar hakkında düşünmeye iten ve her ne kadar duygusal olsa da insana umut aşılayan bir animasyon The Prophet (Ermiş).