02.06.2016

Dead Poets Society

ölü ozanlar derneği

Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Deneği (1989)

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard, Josh Charles

2 Haziran 1989 günü gösterime giren “Ölü Ozanlar Derneği”bir başkaldırı filmi. Başroldeki Robin Williams’ın en sevilen filmlerinden biri. ‘ Filmde edebiyat referansları, lider bir öğretmen portresi ve arkadaşlıkların önemi bir okul filminden beklenmeyecek derinlikte işleniyor. 1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli fakat geleneklere bağlı ve muhafazakar bir okuldur.

Okul yönetiminin sert ve uzlaşmaz tavırları nedenim ile öğrenciler bunaldıkları görevleri dışında gizli aktiviteler yapmaktadır. Yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla değişik öğretim metodları ilk kez welton’ın kapısından girer. Keating öğrencilerine ders kitapları dışında, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzakl, hayatı öğreten dersler verir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette okul yönetimi yenilikçi metodlardan hoşlanmaz. Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı alındığında, öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler.

1989’da dört dalda Oscar’a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti. Fakat aynı sene Oscar ödüllerinde En İyi Film Oscar’ı “Driving Miss Daisy” filmine verildi

https://www.youtube.com/watch?v=LtZbd7ozJ3c