30.05.2016

Devin Özgür Çınar’la Şipşak

Şipşak

1-Sinemada izlediğiniz ilk film hangisi?

İlkokul üçüncü sınıfta Ali Özgentürk’ün “At” filmini izlemiştim. Hala çok severim o filmi ama bir çocuk için pek uygun olduğunu söyleyemem.

2-Kendinize en yakın hissettiğiniz film hangisi?

Kendime yakın hissettiğim çok film var. Sinemayı bu yüzden seviyorum zaten, içinde olduğum yaşa göre değişiyor. Son zamanlarda “Mavi En Sıcak Renktir”, “İki Gün Bir Gece” filmlerini çok beğendim mesela. Ayrıca Kieslowski’nin “Mavi” filmini çok severim. Hangi birini saysam bilemedim.

3-Yarısında çıktığınız film var mı? 

Vardır mutlaka ama çok değil, genelde yarısında çıkılacak filmleri seçmem. Mutlaka bir fikrim vardır gittiğim filmle ilgili ama galasına gittiğim bazı filmlerden çıkmak istediğim olmuştur ama çıkmamışımdır.

4-Bu rolü ben oynamalıydım dediğiniz bir rol var mı? 

Elbette aklımdan geçmiştir ama spesifik olarak hatırladığım bir şey yok.

5-Uykunuzu kaçıran bir film var mı?

Sanırım Yılmaz Güney’in “Duvar” filmini izlediğimde çok etkilenmiştim, sadece bir film olduğunu uzun bir süre idrak edememiştim. Bir daha izleyebileceğimi sanmıyorum..

6-Hâlâ izlemediğiniz için utandığınız bir film var mı?

Çok var ama artık utanmaktan vazgeçtim. İzlemem gerektiğini düşündüğüm filmler bir şekilde karşıma çıkıyor diye düşünüyorum.

7-Sinemada kahramanınız kim?

Bocalayan, kuşkucu, biraz şaşkın karakterleri severim, genelde anti kahramanlara daha çok yakınlık  hissediyorum, kusurlu oldukları için..

8-Sizin için bir filmde öncelikli olan hikaye mi yoksa teknik/görsellik mi?

Anlatılmamış hikaye kalmış mıdır bilmiyorum o yüzden o hikayeyi kimin gözünden izlediğim, yönetmenin dünyasıyla ilgilenip ilgilenmediğim  de çok önemli. Bir film sadece bir film değildir çünkü.

9-İçinde bulunmak istediğiniz bir proje ya da çalışmak istediğiniz bir yönetmen var mı?

Çok var, oyuncu olarak bulunmasam da bazı yönetmenlerin setinde bulunmak, izlemek  isterdim. Mike Leigh mesela, Kieslowski, Ingmar Bergman… Uzar bu liste.

10-Hayatınız film olsa adı ne olurdu? 

“İlk düşündüğün doğruydu. Oraya dön.”.

11-AVM sineması mı sokak sineması mı? 

AVM’nin nesini sever ki insan? Emek sineması, Emek sineması, Emek sineması…