17.02.2017

!f Bağımsız Filmler Festivali Günlükleri – 1

Moonlight

Hem siyah hem yoksul hem babasız hem de gay bir Amerikalı… Zaten siyahî olduğundan dolayı hayata bir sıfır yenik başlayan kahramanımız, aynı zamanda fahişelik yapan ve uyuşturucu kullanan annesinden çekmekte, sınıf arkadaşları tarafından hor görülmekte ve bir de cinsel tercihi hakkında kafası kurcalanmaktadır. Üç bölüm halinde izlediğimiz filmde, her bölümde farklı bir oyuncu karakterimize hayat vermektedir.

Filmin başından sonuna kadar adeta hiç beyaz karakter görmememiz oldukça çarpıcı olmuş bana kalırsa. Barry Jenkins bu siyah tercihine beyaz ve mavi renklerin eşlik etmesini tercih ediyor. Böylece siyah-beyaz ve mavi renklerin kontrolü ele geçirdiği bir görsellik çıkıyor karşımıza. Ve bence bu güçlü kontras çok başarılı olmuş. Jenkins’in sürekli 360 derece dönen, karakterin yüzüne, hatta gözlerine yaptığı yakın çekim, daha nice oyunlara başvuran kamera kullanımı ve Oscar’da da ona adaylık sağlayan nefis müzikleri çok yerinde.

Tuba BÜDÜŞ

Moonlight hem kişisel bir büyüme hikâyesi hem de toplumsal sorunlara kamerasını çeviren bir yönetmenin sadelik ve ustalıkla kotardığı bir film. Üç farklı yaşam kesitinde aynı karakteri birbiri ile hiç tanışmamış oyuncuların adeta aynı kişi imiş gibi başarı ile oynadığı filmin en önemli unsuru da gerçekçiliği duygu sömürüsüne bulamadan sunması. Filmin konusu ve cast seçimi yüzünden geçen seneki “Oscars so white” tepkisine karşı Oscar projesi olarak geliştirildiğini söyleyenlerin atladıkları unsur ise hiçbir “proje işin” bu kadar yalın duygu içeremeyeceği gerçeği. Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar adayı olan Mahershala Ali‘yi hiptonize olmuş gibi izliyoruz. Filmin esas karakteri çocukluğuna, gençliğine ve büyümüş haline tanıklık ettiğimiz Chiron karakterinin yazılışında ise masumiyet öne çıkıyor. Bu kadar karanlık bu kadar çirkin bu kadar zor bir yaşamda masum ve iyi kalabilme becerisi ise, senaryonun diğer tüm unsurları ile çarpıcı bir tezat teşkil ediyor. Muhteşem bir yönetmenlik ile Berry Jenkins Oscar’ı hak ediyor.

İnci TULPAR

Barry Jenkins‘in Oscar yolcusu filmi Moonlight, ödül sezonunda hatırı sayılır bir şekilde gündemde kalmayı ve birçok ödül almayı başardı. Özellikle eleştirmenler birliklerinden çıkan ödüller, filmin “bağımsız” yönünün de değerini bir kez daha gösterdi bize. Barry Jenkins‘ın ikinci uzun metrajı olan Moonlight‘da benim özellikle ilgimi çeken Mahershala Ali‘nin filme katkısı. Üç bölümden oluşan ve Chiron adlı bir çocuğun büyüme öyküsü olarak da özetleyebileceğimiz Moonlight’ın bana göre en ilgi çekici bölümü, filmin geri kalanında değinilecek uyanışların ve dostlukların başladığı ilk bölüm. Bu bölümde yer alan Mahershala Ali‘nin filme olumlu katkısı hem Chiron’un yaşamına hem de izleyenlerin gönüllerine dokunacak.

Seçil TOPRAK