06.04.2018

Forget About Nick: Kocan Var Derdin Var

Haluk Bilginer Yeniden Uluslararası Bir Filmde…

Türk sinemasının en önemli oyuncularından biri olan Haluk Bilginer, her sene gerek Avrupa, gerekse Hollywood’da ses getiren işlerde küçük roller almaya devam ediyor. Bu sefer bir Alman filmi olan Forget About Nick / Eski Kocam(ız) filmiyle Türkiye vizyonunda izleyicileri karşılıyor. Filmin afişinde Haluk Bilginer başroller oyuncularından biri olarak görsel bir yanılgıya düşmemizi sağlasa da, yine filmin içinde adı çok geçen bir karakteri canlandıran bir rolde karşımıza çıkıyor.

Jade (Ingrid Bolsø Berdal) kocasından ayrıldıktan sonra kendi hayatındaki değişikliklere alışamamıştır. Moda tasarımcılığı kariyeri de inişe geçmiştir. Evine geldiği bir akşam eski kocası Nick’in önceki karısı Maria’nın evine geldiğini fark eder. Bir sürü sürtüşmeden sonra gerçek ortaya çıkar. Nick eski evlerinin yarısını Jade’e yarısını ise Maria’ya (Katja Riemann) bırakmıştır. Bunun üzerine iki kadın evi paylaşamasalar da beraber yaşamayı öğrenmek zorunda kalırlar.

Almanya’nın başarılı hikâye anlatıcısı yönetmenlerinden Margarethe von Trotta’nın yönettiği Forget About Nick tipik bir kadın dayanışma filmi olarak dikkat çekiyor. Başta anlaşamayan iki karakterin zaman içerisinde birbirlerini tanımaları sonucunda şiddetli geçimsizlik yaşasalar da, birbirlerine destek olma sürecini keyifli bir şekilde anlatıyor. Ancak filmin süresinin bir romantik komedi için fazla uzun olması ve senaryonun olabildiğince planlı bir şekilde yapaylaşması sonucunda film düşük viteste sıkıcı bir seyre evriliyor.

Başarılı Başrol Performansları

Özellikle belirli sahnelerin taklit edilmesi ve varolan esprilerin göz göre göre başarısız bir şekilde sunulması, seyircinin mizahi sahnelerde tepki vermemesine neden oluyor. Avrupa’nın soğuk mizah anlayışı filmdeki kimi hareket odaklı mizahla karıştırılmasıyla romantik komedi türünden çok hafif bir drama dönüşmesine neden oluyor.

Yönetmen von Trotta’nın iyi bir hikâye anlatıcısı olmasına rağmen çok da yetenekli bir yönetmen olduğunu söyleyemeyiz. Yönetmenin memur zihniyetli yönetimi, filmin dizi estetiğine yakınlaşmasını sağlamış. Doğal olarak olarak uzadıkça güç kaybeden yapım, mini dizi halinde sunulsa belki de daha etkili bir yapıma dönüşebilirdi.

 

 

Filmdeki Ev Ayrı Bir Karaktere Dönüşüyor

Filmin odağındaki evin filmin bir karakterine dönüştürülmesi, filmin kocadan sonraki odağındaki nesne olarak sunulması ise sinemada mekan başlığı altında işlenebilecek pek rastlanılmayan bir durum olarak notlarımızda yer alabilir. Bir Alman yapımı olmasına rağmen uluslararası oyuncu kadrosunun New York gibi bir şehirde toparlanmasının tek açıklaması olarak da bu evin varlığından kaynaklı denilebilir.

Filmin tüm yükünü sırtında taşıyan başrol oyuncuları Ingrid Bolsø Berdal ve Katja Riemann rollerinin hakkını sonuna kadar veriyorlar. İkisinin de farklı türlerde ilgi çekici performanslar verdiğini daha önceki işlerinde görmüştük. Ancak bu filmde karakterleri ne kadar iyi yazılsa da sınırlı karakterler olması sebebiyle oyuncuların sınırlı seviyelerde takılı kalmalarına sebebiyet verilmiş. Haluk Bilginer için ise iyi ya da kötü diyemiyoruz. Çünkü filmde yer aldığı sahne sayısı bir elin parmaklarından az sayıda diyebiliriz. Oyuncunun karakterini geliştirmesine dahi olanak sağlanmamış. Sadece karşımıza karizmatik bir koca karakteri olarak servis ediliyor.

Sonuç olarak vizyona giren başarısız Türk filmlerini hesaba katarsak Forget About Nick / Eski Kocam(ız) televizyon dizilerini seven izleyicilerin deneyimlemesi gereken bir yapım olarak tavsiye edilir. Film için özetle başrol oyuncularının performansları ve birkaç hafif mizah öğesi dışında izle – unut tarzı bir iş olarak hatırlanacağını söyleyebiliriz. Vizyonda alternatif arayanlar için bir seçenek olarak yer alacaktır.