24.08.2022

Fotokopi Makinası Tarafından Çekilen Bir Film: The Copyist

Esma AKALIN

A Film by Fotokopi Makinası

İsminin kelime anlamı fotokopi makinası olan “The Copyist” filmi, gerçekten de bir fotokopi makinası üzerine yapılmış. Böyle söyleyince kulağa sıkıcı gibi gelse de, yönetmen Tamás Kőszegi biçimsel olarak farklı bir bakış açısı kullanıyor ve ortaya yaratıcı ve ayrıksı bir deneysel kısa film çıkarıyor.

Film, yalnızca makinanın camı üzerine yansıyan görüntülerden oluşuyor; sıkıcı grafikler içeren kağıt kopyalarıyla başlıyor ve karanlık fotokopi odasında makinenin üzerinde yaşanan bir sevişme ile devam ediyor. Bu yönüyle yapım, her filmde benzerlerini görebileceğimiz sıradan bir sevişme sahnesini alıyor ve teknolojik bir cihazın “gözünden” aktarıyor. Esasında filmde, akan bir görüntüler zinciri yok; makinanın camına yansıyan her imaj kronolojik olarak dizilmiş birer fotoğraf niteliğinde. Bu noktada anlatıyı “akan” bir olaya dönüştüren temel öge ses miksajı; arka planda duyduğumuz ortam sesleri vasıtasıyla sonu ve başı ayırt edebiliyor, makinanın görüş alanı dışında kalan atmosfere dair ipuçları edinebiliyoruz.

Teknik olarak fotokopi makinası çalışma sistemi sabit nesneleri net olarak kopya edecek şekilde tasarlanmıştır ve eğer taranacak nesne hareket ederse elde edilen görüntü flulaşır. Bu teknik gerçeklik film için elbette daha soyut görüntüler elde etmeyi sağlıyor ve ona “fütürist bir yön katıyor. 7 dakikalık tüm filmi “çeken” şey bir fotokopi cihazı olunca anlatı da gerçek oyuncularla çekilmiş bir animasyona dönüşüyor. Tüm bu teknik detayları mükemmel şekilde bir araya getirip sonuca varmak ise yönetmenin pek çok farklı cihaz ile yaptığı pek çok farklı deneme çekiminin ardından ancak mümkün oluyor, ki bu da 2 yıl gibi bir zamana tekabül ediyor.