04.02.2019

Gece Bekçisi

Il Portiere di Notte – Gece Bekçisi – 1974

Yönetmen: Liliana Cavani

Oyuncular: Dirk BogardeCharlotte RamplingPhilippe Leroy

Tüm zamanların en tartışmalı filmlerinden biri

İtalyan yapımı psikolojik drama Il Portiere di NotteThe Night Porter-Gece Bekçisi adı ile gösterime girmiştir. Nazi toplama kampındaki eski işkencecisi (Dirk Bogarde) ile savaştan yıllar sonra bir otelde karşılaşan kadınla (Charlotte Rampling) işkencecisi arasında tekrar alevlenen sado-mazoşist ilişkiyi anlatan film, izleyicileri 1957 yılına götürür.

Viyana’nın şık bir otelinde gece görevlisi olarak çalışan Max’in (Dirk Bogarde) sıradan görünen yaşamı, bir gün Amerikalı bir bestecinin karısı olan Lucia’nın (Charlotte Rampling)’nın otele gelmesi ile değişir. Bir süre sonra Max’in on üç yıl önce Nazi subayı olarak görev yaptığı toplama kampında tutuklu olarak bulunan Lucia ile bir ilişkilerinin olduğu anlaşılır.

Bu ilişki oldukça sıra dışı bir ilişkidir. Lucia Max’in seks kölesi olmuştur ve ilişkileri acı verme-acı çekme üzerine kurulmuştur. Yıllar sonraki karşılaşmaları eski duygularını alevlendirir. Kocasının turneye gitmesi ile aynı odayı paylaşmaya başlayan Lucia ve Max eski sado-mazoşist ilişkilerini kaldığı yerden devam ettirmeye başlarlar. Ancak Max’ın eski SS yoldaşları bu ilişkiyi onaylamazlar.

https://www.youtube.com/watch?v=ih1lxOwckcQ