24.08.2022

Hayata Geçirilemeyen Çekim Öyküleri ile Öne Çıkan “Ölü Filmler”

polanski

Busem Soydeğer

Waiting for Godot (Roman Polanski)

Roman Polanski, Samuel Beckett’in eseri Waiting for Godot için kolları sıvamıştı ancak yazar film için izin vermedi ve kitabının sinemaya uyarlanmasının eseri mahvedeceğini söyleyerek yönetmenden özür diledi.

Who Killed Bambi? (Russ Meyer, 1978)

Roger Ebert ve Malcolm McClaren’ın yazdığı senaryoya dayanan proje için Ebert, McClaren’ın 20th Century-Fox’un senaryoyu okuyup üstüne sifonu çektiğini söylediğini ayrıca stüdyonun senaryoyu okumadan filme yeşil ışık yakmasının imkansız olduğu ve açıkçası Fox’un başka bir Russ Meyer filmi yapmak istemediği açıklamalarını yaptı.

A Confederacy of Dunces (John Waters)

John Kennedy Toole’un romanın sinemaya uyarlamasında başrol için John Belushi düşünülmüştü ancak aktör hiçbir şey gerçekleşmeden hayata gözlerini yumdu. Sonrasında John Waters, başrolde Divine’ın yer alacağı uyarlamayı gerçekleştirmek için kolları sıvadı ancak Divine da proje gerçekleşmeden öldü. Daha sonraları başrol için düşünülen isimlerden olan John Candy ve Chris Farley’in de erken yaşta aramızdan ayrılmaları yüzünden rolün lanetli olduğuyla ilgili dedikodular dönmeye başladı.