24.08.2022

Hayata Geçirilemeyen Çekim Öyküleri ile Öne Çıkan “Ölü Filmler”

31cnd-antonioni1-600Technically Sweet (Michelangelo Antonioni)

Yönetmen altmışların sonlarında senaryo üstünde çalışmış ve bir uçak kazası sonrasında Amazon’un vahşi doğasında hayatta kalmayı başarmış başrolü için Jack Nicholson’ı düşünüyordu.  Ancak proje hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Suffer or Die (Michelangelo Antonioni)

Anthony Burgess ve Tonino Guerra’nın senaryosunu yazdığı filmde Debra Winger,  Mick Jagger/Richard Gere/Giancarlo Giannini üçlüsünden biriyle birlikte başrolü paylaşacaktı.

Freud (John Huston/Jean-Paul Sartre)

1958 yılında efsane yönetmen John Huston, Sigmund Freud hakkında bir film yapmak istedi. 1952’de Moulin Rouge’un çekimleri esnasında tanıştığı filozof Jean-Paul Sarte’ın senaryoyu yazacak en uygun kişi olduğuna karar verdi. İlginçtir ki, hem Huston hem Sarte kendilerini Anti-Freudcu olarak tanımlıyordu.  Her neyse, Sarte’nin yazdığı 4 saatlik senaryoyu kabul edilmez bulan yönetmen, filmi daha makul bir süreye indirmek istiyordu. Sarte ve Huston arasındaki iplerin gerilmesini başlatan bu olaydan sonra Sarte bu sefer 8 saatlik bir senaryo yolladı ve Huston, Sarte’dan vazgeçip yoluna başka yazarlarla devam etti.