01.06.2016

FİLMEKİMİ: Hazine

Modern Bir Robin Hood Uyarlaması

“Küçük takım taraftarı olma” diye bir tabir vardır futbolda; asla şampiyonluklar göremeyecek, kupa koleksiyoncusu olamayacak, sınırları belli ve kendi yağında kavrulan takımlara gönül vermiş taraftarların futbola bakış açısını ortaya koymak için kullanılır bu tabir. Büyük takımlarda kelle götürecek bir beraberlik veya taraftarın stadyumdan mutsuz ayrılmasına neden olacak tek farklı bir galibiyet, küçük takım taraftarları için konfetilerle, içkilerle kutlanması gerek bir sonuç olabilir pekâlâ. Romanya’dan gelen “Hazine” de tam küçük takım taraftarlarına yönelik bir film; kapasitesi ve amacı belli, kümede kalması kâfi dediğiniz cinsten.

Hazine, masal şablonu üzerine inşa edilmiş modern bir Robin Hood uyarlaması her şeyden önce. Filmin, hikâyesinin ve kahramanının hedefinde, öykündüğü hazine avı kitaplarında olduğu gibi, çocuklar var; bir babanın, çocuğuna geceleri uyurken okuduğu kitaplardaki öykülerden birini armağan etme çabasının tezahürü bu durum. Bu çaba doğrultusunda yazınsal örneklerinde olduğu gibi tarihi bir dayanak arıyor kendisine Hazine, Romanya tarihinin erken dönemlerinden Osmanlı Devleti’ne kadar uzanan birçok tarihi olay üzerinden hayali bir söylence, rasyonel bir çıkış noktası yaratıyor kendisine. Masal şablonunu, Robin Hood’u, tarihi olayları kullanarak başı sonu belli, basit bir “hazine efsanesi” yaratmayı başarsa da bu tahmin edilebilirlik ve basitlik, filmin kümede kalma sürecini sıkıntılı hale getiriyor.

Hazine, üslupsal olarak çok basit bir film, sinematografisi olabildiğince gösterişten uzak ve sıradan. Bu basitlik, nüktedan durum komedilerinden fırlamışa benzeyen keyifli sahnelere, tonu iyi ayarlanmış diyaloglara ve kullandığı hazır kalıplara rağmen bir türlü oturtamadığı senaryo matematiğindeki sıkıntıların ayyuka çıkıp “rahatsız edici” bir hale gelmesine neden oluyor. Aksiyona, dramatik anlara ve çatışmaya yer vermeyen hikâyesi ile sinematografik yavanlığı, filmin bol bol yan pas yapıp vakit öldürmesine neden olsa da, biraz diş sıktığınızda bu sabrınızın karşılığını “şık” finalde alabiliyorsunuz.

Darmstadt’ın Bundesliga başlangıcına benzer bir performans ortaya koyan Corneliu Porumboiu yönetimindeki Hazine, zaten kötü bir seçkiye sahip Filmekimi’nin fiyatını aşan performansa sahip nadir filmlerinden; güzel bir düşmeme mücadelesi izlemek istiyorsanız konfetileri hazırlayın, olmadı izlediğiniz onca sıkıcı maça bir yenisini eklersiniz.