13.05.2016

Hesapta Aşk: Bir Tutam Yaz Esintisi

Bu hafta yargılarımızı yıkabilecek bir gençlik filmi konuk oluyor sinemalarımıza: Hesapta Aşk. Aslında Hes@pta Aşk. İlk önce yargılarımızı yıkabilme halinden sonra da filmin adından başlayarak ilgilendiği konulardan, çizdiği rotadan bahsedelim.

Malumumuz o ki yerli sinemamız özellikle komedi alanında iyice çığırından çıkmış sululuk, bel altı espri, aşağılayıcı nitelendirmeleri kendine düstur kabul etmiş durumda. Yaratılan tiplemelerden tutun da yazılan diyaloglara, kostüm seçimlerine kadar izleyenleri güldürmekten çok tiksindirmeye yönelen bir anlayış hâkim komedi alanında. Yazık ki bu anlayışın ürünü olan filmlere gerçekten gülebilenler de mevcut hem de hatırı sayılır bir sayıda. Yine de her zaman savunduğumuz görüşü tekrarlamakta fayda var: Sinemanın dönüştürücü gücünü unutmamak gerek. İşte bu en hafifinden “sulu” olarak niteleyebileceğimiz komedi anlayışına “geri dur” diyen bir gençlik komedisi çıktı karşımıza: Hesapta Aşk. O yüzden şimdiye kadar oluşmuş yargılarımızı çarçabuk kafamızdan silmese de en azından sinema adına yüzümüzü güldürecek bir yapım var karşımızda. Aksayan yönleri yok mu? Elbette ki var. Bunlara da değineceğiz.

Hesapta Aşk, günümüz gençliğinin (hatta sadece gençlik mi, her yaş grubundan insanın) bağımlı olduğu akıllı telefon ve internet’le bağ kuran bir film. Kısaca özet geçersek şöyle bir hikâye ile karşılaşıyoruz filmde: Ege’de yaşayan ve her anını kontrol eden bir anneye sahip olan Ezgi (Meriç Aral) çok beğendiği ve internet üzerinden haberleştiği Mert (Burak Tozkoparan) ile görüşmek üzere İstanbul’a gitmek istemekte. Bunun için yardım istediği arkadaşı Didem (Derya Şensoy), uçakta tanıştıkları genç Numan (Fırat Altunmeşe) ve Ezgi’nin şeytana pabucu ters giydiren kardeşi Mustafa (Kutay Kalabalık) da işin içine karışınca her anı tempolu bir film çıkıyor karşımıza.

Öncelikle tiplemeler çok klişe olsa da başarılı. Özellikle kontrol manyağı anne Handan (Özlem Çakar) akıl almaz ayrıntı düşkünlüğüyle akılda kalıcı bir tipleme. Onun tam zıttı bir anne modeli olan Leyla (Bennu Gerede) biraz zayıf kalsa da yine de konumlandığı yer açısından hikâyeyi doldurabiliyor. Genç kadrodan Meriç Aral ve Derya Şensoy’un oyunculukları iyi. Fırat Altunmeşe’nin canlandırdığı Numan tiplemesi yeri geldiğinde filmin gülmece yönünü destekliyor. Dolayısıyla çok da göze batan yapaylık yok oyunculuklarda.

Filmin aksayan yönleri olduğunu söylemiştik yazının başında. Bu hususta değinmemiz gereken en önemli aksaklık filmin devamlılık konusunda hatalara düşmesi. Hikâyeyi dönüştürme anlarında acemice davranılması, filmin diğer bir aksayan tarafı. Özellikle dikkatli izleyici için birtakım sorular oluşacaktır filmi izlerken. Hatta mantıksal tutarsızlığa kadar varan hatalar bunlar. Ancak yine de dediğimiz gibi Hesapta Aşk, gençlik filmlerinin evrilmesi gereken yönü işaret etmesi açısından iyi bir film. Yaz aylarını da özlemişseniz, bir tutam yaz esintisi sunacak sizlere.