24.08.2022

İntikam Hakkında En İyi 10 Film

Seyfi AKBULUT

Yunan trajedisinden Shakespeare’e ve ötesine kadar intikam kaçınılmaz bir tema olmuştur. İntikam sadece insanın içinden gelen yanlışı doğruya çevirme dürtüsü değildir, insanın estetik açıdan olaylara yaklaşımıdır aynı zamanda.

Aşağıda sizler için seçtiğimiz intikam hakkında en iyi 10 film bulunmaktadır.

Winchester ’73  (1950)

Bu western film, James Stewart’ın şahsi talihini değiştirerek kariyerinin Rönesans’ını yaşamasını sağladı. It’s a Wonderful Life filminden sonra farklı rollerde de oynayabileceğini kanıtlayan Stewart, Winchester ’73 ile Rear Window ve Vertigo filmlerinin yolunu açtı. Az yaygara ile büyük etkiler ortaya çıkaran film, western janrını, beyaz şapkalı kahramanların azılı kanun kaçaklarını kovalamasından başka bir yere çekti.

Stewart, filmde hediye silahını çalan yeminli düşmanının peşinden gidiyor. Günümüzde mantıklı gelmese de birinin bir silaha bu denli bağlı olmasını  psikolojik olarak ele alan film, Stewart’ın rolünün derinine iniyor.

The Virgin Spring (1960)

Yönetmenin kendisi tarafından bile değeri anlaşılmamış The Virgin Spring, Bergman’ın korku janrasına en yakın filmi olabilir. The Virgin Spring, Wes Craven’ın The Last House on the Left’ine ilham kaynağı olmuştur. Fakat film, Craven’ın 1972 yapımı filminden daha fazlasını vaat etmektedir. Ortaçağ halk hikâyesine dayanan film genç bir kıza tecavüz edip onu katleden çobanların, kızın babasının evine sığınmasını anlatır. Kazara yaptığı olayı açıklayan çobanların cezasını kızın babası verir.

Bergman, kötülüğün doğasını, imanın ve suçun yanı sıra eski Pagan inançların ve Hristiyanlığının arasında dağılmış bir toplumu anlatmaktadır. Filmde intikamın haklı olup olmadığını söyleyecek Tanrı, diğer iki cinayet işlenirken de olayın içinde bulunmamaktadır.