24.08.2022

İntikam Hakkında En İyi 10 Film

Lady Snowblood (1973)

Quentin Tarantino, Kill Bill için bir çok filmden “esinlenmiştir” fakat hiçbiri bu kült Japon manga adaptasyondan daha fazla etkili olmamıştır. Gerek kılıç ustası kadın savaşçısı gerek kan akıtmaktan korkmayan sahneleriyle Lady Snowblood dikkatleri üstüne çekiyor. Toshiya Fujita’nın intikam destanı, kadın kahramanımız Yuki’nin babasının, öldürüp annesine tecavüz edip ölüme terk eden dört sadist suçludan intikam almasını işler.

Bazıları, Yuki’nin acımasız ve açgözlü olmaını eleştirseler de Lady Snowblood kendi orjinalliğiyle ve azılı intikam duygusuyla hayranlarının gönlünü kazandı.

Theatre of Blood (1973)

İntikam bu eğlenceli İngiliz korku klasiğiyle sadece soğuk yenilen bir yemek değil. Vincent Price, Edward Lionheart adında Shakespearean aktör rolünde. Eleştirmenler tarafından intiharın eşiğine kadar gelen Lionheart, eleştirmenlerden intikam almaya karar verir. Price işlediği her cinayetten önce  verdiği monologlarla ne kadar zevk aldığını açıkça ortaya koyar.

Douglas Hickox’ın yönettiği film, Price’ın daha öncelerden yaptığı komedi-korku filmi The Abomible Dr. Phibes ile benzerlik gösterse de 70’lerin kasvetli Londra’sını ve Shakespear’i işleme tarzıyla farklılık gösteriyor.