24.08.2022

İzmir’de Çekilen En İyi 10 Türk Filmi

Murat ALTIN

1. Susuz Yaz (1963)

Necati Cumalı’nın 1962’de yazdığı aynı adlı hikâyeden uyarlanan Susuz Yaz, Metin Erksan, Hülya Koçyiğit ve Erol Taş’ı buluşturan, Türk sinemasının en güzel örneklerinden biri. Filmin çekimleri tam da Necati Cumalı’nın hikâyesinin geçtiği yerde, yani İzmir’de Urla ilçesinin Bademler köyünde gerçekleştirilmiştir.

 

2. Masumiyet-Kader (1997 – 2006)

Haluk Bilginer’in efsane oyunculuğuyla adeta ders verdiği, Türk sinemasının şüphesiz en önemli filmlerinden biri olan Masumiyet, İzmir’in bilindik yerlerinde sahneler barındırıyordu. Filmdeki Bekir ve Uğur karakterlerinin gençlik yıllarını izlediğimiz Kader’de de tıpkı bir önceki filmde olduğu gibi İzmir’den hatırlanası manzaralar bulmak mümkün. Özellikle Kordon sahnesi akıllara kazınacak cinsten.

 

3. Baba Bizi Eversene (1975)

Barış Manço’nun oynadığı tek Türk filmi olmasıyla üstadı sevenlerin gönlünde ayrı bir yeri olan Baba Bizi Eversene’nin tamamı İzmir’de çekilmiştir. Çok yaratıcı olmasa da keyifli sahneler barındıran filmin soundtrack’inde bol bol Barış Manço şarkısı duymanız mümkün.

 

4. Bornova Bornova (2009)

Adını İzmir’in ilçesinden almış, benim de mezun olduğum lise olan Bornova Anadolu Lisesi’nde geçen sahneler barındıran, oldukça ilgi çekici bir film Bornova Bornova. İnan Temelkuran’ın senarist-yönetmen olduğu film 46. Antalya Film Festivali’nden en iyi film dahil toplam beş ödülle dönmüştü.

 

5. Ateş Böceği (1975)

Tarık Akan ve Necla Nazır’ın birbirinden nefret eden iki yankesiciyken, gelişen olaylarla birbirine deli gibi aşık iki romantiğe dönüştükleri Yeşilçam filmi. Filmin ufak bir bölümü İstanbul’da, çoğunluğu ise İzmir’de çekilmiştir.